9. Srp z prohledané lokality

Archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

9. Srp z prohledané lokality

Příspěvek od Koiko »

Srp z prohledané lokality

Tu noc pršelo. Taková ta klasická podzimní bouřka, kdy blesky létají přitahovány horou, německy zvanou Donnesberg, což značí hromovou horu – „jak výstižný to název“, říkám si. Satelit vlivem bouřky blbnul a tak jsem vypnul televizi a jal si prohlížet oční víčka zevnitř.
Pak to přišlo… prolézám hustým houštím, vymotávám cívku ze spadaných větviček a jdu stále lesem po kluzkých kamenech porostlých mechem, který možnost uklouznutí a následného pádu jen umocňuje. Opatrně našlapuji a mávám cívkou co nejníže nad kameny, jak to jen jde. Nerad bych kupoval novou cívku. Se svou Ultimátkou jsem naprosto spokojen a tak by jí bylo přeci jen škoda.
DSC00038.JPG
Koiko v terénu

Stoupám stále směrem k vrcholu, už se pomalu blížím k místu, kde jsme spolu s Jindrou našli pár věcí a najednou se mně v uších rozezní tón. Hou – hou, je to tu, konečně, tento vrch zase opět „dává“. Sundávám batoh ze svých zpocených zad a začnu vyndavat nádobíčko. Foťák, štěteček, buzolu, GPSku, metr, směrovku a rukavice spolu s malým rýpátkem. Nasazuji si rukavice a opatrně lesní hrabanku začnu dávat pryč. Odvalím první velký kámen a projíždím místo dohledávanou. Stále nic. Projíždím místo detektorem, který stále hlásil signál. No, to bude šupa!!! Dávám stranou upěchovanou zeminu co byla pod kamenem a narážím na další plochý kámen. Dávám ho pryč a beru do ruky dohledávačku. V tu chvíli se mě rozvrněla v ruce a já věděl, že jsem u cíle. Beru štěteček a zeminu dávám stranou technikou zvanou „štětečkování“. Po krátké chvilce jsem to spatřil. Po odstranění zeminy jsem začal odkrývat svůj depot. Nález, který jsem si vždy přál najít. Po odkrytí zeminy štětečkem byly úhledně na plochém kameni vyskládané bronzové sekerky. Radostí jsem povyskočil, ale pak zapůsobila gravitace a vlhké kameny. Následoval pád, kdy se mě noha v letu vzpříčila mezi dva obr šutry a já měl otevřenou zlomeninu holenní kosti. Strašná bolest. Přes to všechno jsem z batohu vyndal telefon a vytočil 112, kde jsem nahlásil svou GPS polohu, a hlavně – proč volám a ozvalo se mě do telefonu… „SEREM NA VÁS“.

Fuj, to byl zase jednou sen. Zpocený strachy otevřu oči a koukám, jsem doma, v posteli. Snad to bylo zapříčiněno nedostatkem courání po lese s detektorem, ale jak se mě do toho zamíchala Šahinova hláška z webu SH ?!? :doh: :think: :snooty:

Každopádně jsem ten sen nebral na lehkou váhu, protože jsem se odhodlal skutečně vyrazit ven na proslavenou lokalitu, která jak jsem psal výše skutečně dává. Na poslední chvíli jsem obvolával kolegy, kteří by mohli jet se mnou zahledat si. Bohužel, nikdo neměl čas, nebo byly v práci. Ještě tedy zbývalo, zajistit pro dceru hlídání, abych měl klid, bo manželka je na proti směně a tudíž byla v práci. Naštěstí chápavá panímáma Jarka si dceru ji vzala pod křídlo, protože u ní byly nasáčkovaní další tři vnoučata, tak čtvrté se tam už ztratí. Vzhledem k tomu, že nikdo nejel, tak jsem vyrazil sám.
DSC00008.JPG
Lokalita ráno před prospekcí – vrch je ztracen

Po příjezdu na lokalitu jsem vytáhl z auta všechny věci potřebné k hledání a ještě něco navíc. Já prostě neumím jít nalehko.
DSC00039.JPG
Lokalita po prospekci – už je vidět vrch

Zamykám auto a ptám se místního domorodce, zda tam nikomu auto vadit nebude, bo kousek zadní části koukal do cesty. Odpověděl „nebude, jen občas tudy jezdí lesáci s traktorem“. No, to mne tedy uklidnil. Vlezl jsem do auta a více zajel bokem do roští. Na lokalitu zbývalo dojít asi dva kilometry pěšky do kopce, ale naštěstí to vede po lesní cestě. Asi po půl kilometru slyším zespodu jet traktor a hned jsem si vzpomněl na domorodcova slova – lesáci a traktor. Polilo mě horko a doufal, že ten traktor neřídí nějaké hovado. Alarm jsem neslyšel kvílet, tak to bylo dobré znamení a já se rozhodl pokračovat dál. Po půl hodince cesty do kopce jsem došel na lokalitu naprosto zpocený a zmožený, vlhkost byla snad srovnatelná s tou pralesní a zároveň bylo dusno. „To je lepší, než ten Sauna Belt z reklamy“ říkám si. Snad mě sen měl varovat, protože kameny byli po noční bouřce opravdu extrémně kluzké a tak jsem svou pozornost na to, kam šlapu, zvýšil na maximum. Měl jsem vytvořenou jakousi představu o našich nálezech z této lokality, kde jsem si souřadnice GPS zadal na Google Earth a uložil. Docela to při troše představivosti dávalo jakýsi pravidelný vzorec a tak jsem si tento vzorec imaginárně doplnil a právě tato doplněná místa jsem chtěl projít, zda má myšlenka byla správná. Celkové místo nálezů jsem si nadešel směrem od vrcholu. Jak jsem se k místu těchto nálezů přibližoval, tak jsem zapnul sluchátka i detektor a začal mávat. Při sestupu kameny klouzaly, ale říkal jsem si v duchu – „na mě si vy ku..y nepříjdete - dostal jsem varování ve snu“. Už se blížím k místu nálezu srpu, nože i radliček /ty nálezy jsou od sebe do 15ti metrů/. Zbývá posledních padesát metrů a jsem tam. Najednou signál. Klasika, jak jinak. Lesní hrabanka a dvě vrstvy plochých kamenů, mezi kterými byla hlína. Klasickým opatrným postupem jsem pomalu odkrýval vrstvu po vrstvě.
DSC00013.JPG
Nález srpu

A už na mě kouká. Je to malý srp, který se chudák krčil v hlíně pod kameny, jakoby se styděl. Sundávám batoh ze zad a zjišťuju, že mám blůzu pod batohem naprosto propocenou. No snad to neomarodím, když máme sraz na krku. To bych si nenechal ujít a nadopoval se práškama. Sbírám podklady pro Jindru, veškeré nálezovky a sám se divím tomu, že v těch místech ještě něco je, když jsme to už „X“ krát prošli. V úvahu připadá to, že je to prudký kamenitý a neustále kluzký svah, kde jsou prostě místa, které jsme nechtěně přešli, či se jim vyhnuly.
DSC00017 – kopie.JPG
Sbírání nálezových okolností
DSC00042 – kopie.JPG
uložení a finální foto před odevzdáním

Vyjímám nález ze země a vkládám jej do připraveného pytlíku, na který jsem vypsal nálezovky.
DSC00018.JPG
Panoramatické foto místa nálezu

Poté jsem začal procházet po vrstevnici zleva doprava, a vždy sešel tak o metr, někde o dva níže, podle toho, jaký tam byl terén. Takto jsem sešel až do míst starších nálezů a v trase padl jen nějaký starší klíček, který ležel zapadlý hned pod prvním kamenem v hrabance. Tento nález, ale nepatří do období, které nás zajímá.
Teď přišla ta chvíle, kdy se měl můj doplněný vzorec naplnit, ale stále se nic nedělo… V místech, kde jsem předpokládal nálezy nebylo nic. Ticho… Musím přiznat, že to byl můj vytoužený cíl něco najít podle toho vzorce, ale bohužel nepadlo nic a to jsem se fakt snažil procházet místo po vrstevnicích poctivě. Takto jsem sešel asi stopadesát metrů pod úroveň nálezů. Zcela vyčerpán neustálým hlídáním se, kam šlapu, jsem se rozhodl, že pro dnešek to zabalím a pojedu vyzvednout dceru.
Cestou dolů z kopce slyším nějaký rachot, praskání větví a rána do stromu… Říkám si, „Aha - další detektoráři“. A měl jsem pravdu. Přijeli Litoměřičáci nakopat si nějakou tu válku, ale jak samy potvrdily, válka je v těchto místech pomalu pasé. Ptal jsem se na kolegu Mikiho von Leitmeritz /kterého znáte z epizody v Doubí – Miky a foťák :mrgreen: / a bylo mě sděleno, že před chvílí odjel zkoumat někam na zámek podzemí. Po chvilce povídání jsem zjistil, že už opravdu musím jet, že hlídání není nekonečné. Musím se taky chvilku chovat jako správný rodič. Rozloučil jsem se kolegy a valil pro dceru.
Jsem rád, že se mě na dnešním hledání nic nestalo, žádný úraz, snad opravdu sen fungoval jako varování. Padlo alespoň něco a je to již myslím třetí, nebo čtvrtý výlet po sobě do těch míst a vždy jsem něco našel. Určitě se tam ještě s Jindrou vrátíme a projdeme vršek hory.

S přáním hezkého dne a ať to pípá se loučí Koiko Tomio
ps. nález bude 100% určen po předání - ve čtvrtek. Může jít o srp, břitvu či nůž. Uvidíme ...
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Tele
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1764
Registrován: úte 06. lis 2012 22:00:16

Re: 9. Srp z prohledané lokality

Příspěvek od Tele »

Ty ses ale rozepsal :clap: :clap: :clap:
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: 9. Srp z prohledané lokality

Příspěvek od Slater »

Chlape ty jsi mě vyděsil s tou 112 :!:
Jinak super článek, máš talent ;-)
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 9. Srp z prohledané lokality

Příspěvek od Koiko »

Tele píše:Ty ses ale rozepsal :clap: :clap: :clap:
Dokud padají nálezy ostatním, zvažuji, že přestanu publikovat, psát budu dál, ale do ADMINISTRACE - pro vás nepřístupné - a pouštět je budu postupně v zimním období, kdy je to na nálezy bída, aby to tu oživilo v tom období.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Tele
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1764
Registrován: úte 06. lis 2012 22:00:16

Re: 9. Srp z prohledané lokality

Příspěvek od Tele »

To má logiku :whistle:
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: 9. Srp z prohledané lokality

Příspěvek od drak66 »

určitě se novinářskej talent nezapře,i archeologickej :clap: :clap: :clap: ,u mně by skončil vkýblu se šrotem,jak dnešní hřeby okd kol povozů.
šahin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1071
Registrován: sob 16. dub 2011 20:48:31

Re: 9. Srp z prohledané lokality

Příspěvek od šahin »

drak66 píše:určitě se novinářskej talent nezapře,i archeologickej :clap: :clap: :clap: ,u mně by skončil vkýblu se šrotem,jak dnešní hřeby okd kol povozů.
Je vidieť. že sa s tým nepáraš :lol:
Pokiaľ dýcham, dúfam. Rutus Argo, Rutus Optima, Minelab Pro Find 25
Člen SILESIA HUNTERS
šahin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1071
Registrován: sob 16. dub 2011 20:48:31

Re: 9. Srp z prohledané lokality

Příspěvek od šahin »

Koiko: :shock: :shock: :o :clap:
Naposledy upravil(a) šahin dne pon 15. zář 2014 22:22:35, celkem upraveno 1 x.
Pokiaľ dýcham, dúfam. Rutus Argo, Rutus Optima, Minelab Pro Find 25
Člen SILESIA HUNTERS
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: 9. Srp z prohledané lokality

Příspěvek od drak66 »

šahin píše:
drak66 píše:určitě se novinářskej talent nezapře,i archeologickej :clap: :clap: :clap: ,u mně by skončil vkýblu se šrotem,jak dnešní hřeby okd kol povozů.
Je vidieť. že sa s tým nepáraš :lol:
pokud máš zájem,pár ti jich nechám,zejtra tam vtem šrotu zalovím a pošlu sem foto. :whistle:
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“