11. Mega valy

Archeology
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

11. Mega valy

Příspěvek od Koiko »

Mega valy
Na tuto výpravu jsem se těšil již dlouho. S Jindrou jsem se domluvil, že vyrazíme v pondělí, kdy budu z noční. Občas takto z noční směny jedu rovnou přímo do terénu, ale tentokrát to bylo jinak. V práci nic moc – hodně lítání a já měl nohy ušourané jak jezevčík. Do toho se rapidně zhoršilo počasí, a tudíž nezbylo nic jiného, než celou akci odpískat. Po několika mailech vyměněných s Jindrou jsme se domluvili na pátek. Sledovali jsme na netu dlouhodobou předpověď počasí, protože ráno se stále škrábe námraza z autoskel a pokud by do toho mělo mrholit, nebo být silný vítr, tak by to bylo o zdraví. Vypadalo to, že nám počasí bude přát.
V pátek se naše přání splnilo. Počasí vypadalo dobře, trošku zima, ale nefoukalo ledově a zdálo se, jakoby se na nás chtělo i sluníčko podívat chvilkami. Ráno začal obvyklý kolotoč, kdy budím dceru a vypravuji jí do školy. Pak honem rychle pro auto a domů se převléknout a vzít si výbavičku. Šup rychle do auta a valím směrem k depozitu vyzvednout Jindru, který jistě již čeká. Po mém příjezdu k baráku mě otevřela Jindrovo kolegyně a já vystoupal po schodech nahoru a viděl, že Jindra již doplňuje lahev s pitím a v podstatě je připraven vyrazit. Vzali jsme tedy z kanceláře svinovací pásmo, laser metr, vodováhu a teleskopický pěti-metr. Vyskládali jsme to do auta a vyrazili na lokalitu, kde jsme již byli minule a já tam našel v okolí bronzovou sekeru. Cestou nás tedy čekala jedna objížďka, protože jak to bývá, vždy trefíš na blbce, který v obci předjíždí v zatáčce, nebo jede rychle a vybourá se. Městská policie nás odklonila tak jsme si zajeli o pár kilometrů navíc, ale to hlavní – šťastně jsme na lokalitu dojeli s menším zpožděním.
Po cestičce mezi loukou a polem jsme si povídali, co by se mělo toho dne stihnout udělat a tak nám cesta utíkala a přitom jsme pozorovali okolí. Zaregistrovali jsme dvě velice důležitá místa, která je nutné v budoucnu prohledat a zaměřit. Nebudu se zde rozepisovat, o co se jedná – to je jiný příběh ;-) . Pokračujeme tedy již lesní cestou a v dálce je vidět náš cíl. Obranné valy, které měli možné nepřátele odradit již svou gigantickou velikostí. Sleduji prudké srázy dolů k řece a kus níže pode mnou vidím prase. Rozpáraného a vyvrhnutého divočáka. To, že je jich tu více, než dost svědčí rozrýpaný les a všude spousty nekonečných řad otisků kopýtek.
prascátko.JPG
Prasátko, co to má za sebou …

Došli jsme až ke vstupní bráně, kde jsme sundali batohy a malinko se posilnili. Po té jsme s Jindrou odebrali pár vzorků kamenů z boku valu. Tento val, jak bylo vidět, nebyl stavěn nějak systematicky kladením na sucho položených kamenů na sebe, nebo několika řadami zídek proložených zeminou, kvůli útlumu palných zbraní, jak je známo ze středověku. Tento val spíše připomíná pouze navršenou zeminu, která byla odebrána z obranného příkopu valu č.1 a valu č.2 .
Museli jsme si domluvit jistý pracovní postup, aby nedocházelo k neshodám, protože motat se po lese s nataženým pásmem a pěti metrovou tyčí není žádný med. Celé vyměřování započalo zaměřením GPS polohy místa, kde se měření bude provádět. Určili jsme si bod „0“, který byl hranou prvního příkopu směrem k lesu. Nabírali jsme postupně všechna data jako výška, šířka, délka svahu apod.
měření.JPG
Vyměřovací práce v terénu


Takto jsme postupovali od prvního příkopu k prvnímu /menšímu/ valu, kde jsme měřili jeho šíři a ostatní data. Poté nás čekal ještě druhý příkop /ještě se o něm zmíním/ a pak druhý val, který fakt stál za to. U tohoto valu jsme měření museli provádět na několikrát, protože teleskopický pěti metr byl krátký, navíc se stávalo, že sám od sebe se začal skládat  . Tato skutečnost nás sice trochu iritovala, ale měli jsme i světlé chvilky, kdy jsme se v duchu jistě smáli jeden druhému, a to v okamžiku, kdy jsme po svahu klouzali několik metrů po zadnici. Terén naprosto klouzající tvořil ve své době jistě také jednu z překážek, a že to super klouzalo – to by mohla vyprávět pračka, když jsem dojel domů  . Celý tento obranný systém /dva příkopy a dva obranné valy /je po obvodě veden cca ze 60%, kdy zbývajících 40% tvoří nepřístupný terén, který tvoří příkrá skála, pod kterou teče řeka.
4.JPG
Foto z valu č.2

Vrátím se zpět k příkopu č.2 ,který je hned od vstupní brány protkán soustavou menších valů, které jakoby spojují val č.1 s valem č.2. Když jsme z těchto „spojnic“ mezi valy nabíraly data, tak nebyly shodné s předešlou spojnicí. Každá tato spojnice byla v jiné vzdálenosti vůči druhé a výška byla také rozdílná. Jednoduše napsáno – představte si na podlaze položený žebřík, kde stupadla /příčky/ jsou pokaždé v jiné vzdálenosti a spojující bočnice žebříku jsou val č.1 a val č.2. Těchto spojnic je v tomto systému 23 ! Za jakým účelem však byly postaveny – to netušíme. Sice máme 3 hypotézy o tom, že :
1. Příkop č.2 sloužil k zadržování vody, čímž ještě více znesnadnil přímí útok na valy. Tyto spojnice pak mohly sloužit jako mezi nádrže, aby voda tolik neodtékala. Jenže – podloží je již po 15 centimetrech pískové, takže toto se jeví jako nereálné, navíc – v blízkém okolí není potok, který by tento příkop naplnil, či mizející vodu doplňoval.
2. Příkop č.2 /resp. spojnice/ sloužily jako lávky, nebo přemostění z valu č.1 na val č.2 . Val č.1 je totiž dost široký na to, aby měl na sobě ke zvýšení obrany schopnosti dřevěnou palisádu a při prolomení této obrany umožňovali spojnice rychlý přesun obránců na podstatně vyšší val č.2.
3. Při překročení obranného valu č.1 mohli útočníci vtrhnout do příkopu č.2 odkud byly zasypáváni kopím a šípy. Prudký svah valu č.2 a navíc – na těchto valových spojnicích /mohl a nemusel/ být vystaven haťový plot, který znemožňoval útočníkům přesun do stran a tudíž se pohybovali pouze ve vymezeném prostoru.
3.JPG
Profil celého obranného systému /na prvním valu o šíři 15 metrů mohla být postavená palisáda z klád a mohla být bránitelná/

Pro představu – hloubka menšího příkopu je přes 2 metry, tak člověk normální velikosti by ani nepřečníval.
Tak jsem trošku odbočil a zameditoval nad menší otázkou, která nám stále zůstává nezodpovězena. Dalo by se říci, že účel našeho dnešního plánu byl splněn, tedy zaměření a nabrání dat z tohoto obranného systému a mohli jsme se vydat k poslední fázi našeho úkolu – zaměřit bránu č.2 a vzít z ní pár vzorků. Cestou k bráně jsme párkrát potkali jednoho postaršího pána, který se potloukal nějak bezcílně po lokalitě – asi zřejmě pokukoval, co, že to tam vyvádíme. U brány č.2 jsme teda provedli měření a vzali vzorky a razili si cestu k autu a to přímo roklinou, kde jsem minule našel bronzovou sekerku. Zapínám tedy detektor, vypínám diskriminaci a mávám jak o život. Nic… Jdeme tedy roklí dolů a říkám Jindrovi, že se projdu po svahu a snad něco padne. Jako kdybych měl na tyto věci nos – po pár metrech mávání signál ve svahu. Beru dohledávačku a nic. Je to hlouběji, tak si dovolím opatrně odkrýt pár centimetrů a znovu zkouším dohledávačku. Pomalu a líně se rozvrní a vibrace přechází i do mě, jak jsem zvědavý, co že to bude. Odkrývám poslední kousky půdy a už vidím rezavou zeminu – říkám si – hmm, takže železo, a já čekal zeleninu. No nic. Opatrně tedy odkrývám poslední zrnka klíny a už ječím radostí.
kjj.JPG
Nálezové foto
šipka1.JPG
Nálezové foto

Radostí nad tím, že jsem kopnul opět něco nového, něco, co jsem ještě nikdy předtím nekopl. Hlásím hned Jindrovi – mám šipku, a Jindra se pomalu sunul do svahu za mnou. Mezitím nabírám nálezová data, značím strom reflexní barvou a opatrně nález vyndávám a vkládám do nálezového pytlíku. Je to krásná šipka do luku, podle mne asi lovecká. Bohužel to byl první a poslední nález, který za to stál.
šipka.JPG
šipka

Poté jsme pokračovali roklinou směrem dolů až k řece na cyklotrasu, po které jsme se vydali k autu. Zdálo se, že tato cesta bude kratší a lepší, než jít terénem, ale opak byl pravdou. Byla delší, a jak Jindra podotknul, v kanadách po zámecké dlažbě jít ten kus – nic moc… /a to celou dobu táhnul navíc teleskopický pěti metr a tašku vzorků z valů :lol: /. Po nějaké té chvíli jsme došli k autu a poskládali věci.
Cesta autem probíhala v pohodě a spokojenosti, protože cíl byl splněn a k tomu malý bonus v podobě šipky. Po příjezdu jsem šipku samozřejmě vzal a šel vyzvednout dceru k rodičům, kde byla na hlídání. Pokaždé se totiž ptá, co jsem našel a hned si to chce prohlížet a já jí pak vysvětluji, k čemu to mohlo sloužit apod. Pak se oblékla a rozloučila se a my šli do auta. V autě jsem šipku předal Jindrovi, kterého jsme následně odvezli domů, kam se také těšil i já.
Tímto vám přátelé přeji hezký zbytek dne a ať to pípá
Koiko Tomio
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: 11. Mega valy

Příspěvek od drak66 »

tu šipku bych si nechal,jinak článek :clap: :clap: :clap:
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 11. Mega valy

Příspěvek od Koiko »

Dík, dřina se vyplatila.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Tele
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1764
Registrován: úte 06. lis 2012 22:00:16

Re: 11. Mega valy

Příspěvek od Tele »

Dobrý příběh :clap: to než prolezete :pray:
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 11. Mega valy

Příspěvek od Koiko »

Zajímavá specifikace našich valů - Rondel.
Pravdou je, že co se týká slunovratu apod. tak by to sedělo.
přefoceno z časopisu Tajenství české minulosti - archeologie 4/14
img048.jpg
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 11. Mega valy

Příspěvek od Koiko »

Aktuálně šipečka k vidění zde
křížovky.jpg
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
kyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1032
Registrován: ned 25. lis 2012 16:51:32
Bydliště: Znojemsko

Re: 11. Mega valy

Příspěvek od kyl »

Gpsku bych pochopil(sám užívám),hloubku nálezu taky ale k čemu kompas?
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 11. Mega valy

Příspěvek od Koiko »

k určení směru uložení nálezu vůči severu, proto buzola a pomocná severka.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
kyl
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1032
Registrován: ned 25. lis 2012 16:51:32
Bydliště: Znojemsko

Re: 11. Mega valy

Příspěvek od kyl »

Za ty roky to kořeny už tolikrát v zemi otočily a navíc,v čem je důležité jestli ta šipka ležela tak nebo tak?
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: 11. Mega valy

Příspěvek od Koiko »

kyl píše:Za ty roky to kořeny už tolikrát v zemi otočily a navíc,v čem je důležité jestli ta šipka ležela tak nebo tak?
budeš se divit, ale pokud najdeš ve svahu více šipek a zaznamenáš si směr, tak zjistíš třeba cca palebnou pozici dobyvatelů, pokud víš jaký měli třeba kuše v té době dostřel... "Kořeny otočily" to jsem viděl spíš vrostlé do kořenů.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Archeologie - články“