Ocet - fotonávod

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Ocet - fotonávod

Příspěvek od Slater »

Obecně železné předměty je potřeba zbavit rzi až na zdravý kov (je jedno jestli octem, elektrolýzou nebo jiným způsobem - výsledek je stejný). Pokud na předmětu zůstane rez bude se časem stále rozpadat. Nepomůže ani zavoskování či jiné nátěry, které rez "uzavřou". V závislosti na předmětu se bude rez od předmětu odlupovat nebo se předmět může i roztahovat až se úplně rozpadne.

Přikládám zde fotopostup čištění octem.
Potřebné předměty: ocelový kartáč, nádoba s víkem a čištěné předměty.
DSCN0461.JPG
DSCN0462.JPG
V první řadě předměty očistíme ocelovým kartáčem od rzi a různých nečistot.
DSCN0463.JPG
Poté předměty umístíme do nádoby, zalijeme octem a zavíčkujeme.
DSCN0464.JPG
DSCN0465.JPG
DSCN0466.JPG
Výsledek po sedmi dnech. Nemusíte se bát, že by předměty ocet poničil, zdravému železu nic neudělá. Navíc ocet se přesytí a po určité době již rez neničí a je potřeba ho vyměnit. Poznávací znamení kdy vyndat předměty je černé zbarvení octu a "vykvašená" rez na povrchu. Předměty pod tekoucí vodou přejedu ocelovým kartáčem aby zbývající rez odpadla. Dále vyměním ocet a čistím zbytky rzi, které nelze kartáčem od předmětu oddělit.
DSCN0467.JPG
DSCN0469.JPG
Výsledek po 14 dnech. Byl jsem mimo ČR tudíž jsem se k čištění dříve nedostal, ale jak jsem již psal, doba není důležitá. Předměty opět odrbu ocelovým kartáčem a ty, které stále nejsou vyčištěné dám opět do octové lázně. Přidal jsem i další nové předměty a ty vyčištěné naložím do destilované vody.
DSCN0561.JPG
Zde už vidíme předměty očištěné.
IMG_0066.JPG
Tato podkova se musí ještě dočistit.
IMG_0067.JPG
Vyčištěné předměty se nesmí nechat oschnout. Objeví se na nich rez (rezavý film po celé ploše předmětu, na poslední fotce je to vidět na oschlých předmětech). Je potřeba je odmočit ve vodě (nejlépe destilované).

Tím skončilo celé čištění, avšak je to teprve začátek. Aby se rez na předmět nevrátila je potřeba ho ještě nakonzervovat.
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Ocet - fotonávod

Příspěvek od Slater »

Přidány dvě poslední fotografie.
Uživatelský avatar
LaS
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: ned 04. pro 2011 8:56:30

Re: Ocet - fotonávod

Příspěvek od LaS »

Zdravím,

chci tu napsat i tu zkušenost,kterou Slater tady nedoporučuje.
Takže věci,které po týdnu vytáhnete z octu,klidně nechte napřed oschnout a potom očisti ocelovými kartáči do vrtačky nebo do brusky jsou drsnější a je to v lesku blesku,ručním kartáčem se nadřete a nemáte takouvou sílu v jedné ruce a nemá to takový očistný efekt.Po očištění nemusíte nic máčet v destilované vodě,stačí zalakovat.Má zkušenot je 14 válců z motoru BMW 801 a spoustu dílů z Fw-190ky.A nebojte se namočit do octu i plech nebo věcí které jsou z plechu tenký jako papír,nerozpadne se to.A jestli chcete kovové věci opískovat,tak doporučuji napřed octovou lázeň,nechat oschnou a pak pískovat.Ocet pomůže se rzí dolů a pískování je tak rychlejší.

Lukáš Svoboda
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Ocet - fotonávod

Příspěvek od Koiko »

Myslím, že pokud to děláš takto, tak ti pod lakem bude kys. octová působit dál.... Já právě naopak předměty klidně pár týdnů ponechávám v destilce, kterou měním. Ale je to diskuse, napsals svůj názor a je na každém, jak si předměty bude čistit.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Ocet - fotonávod

Příspěvek od Slater »

Jak jsi napsal koiko, je to diskuze.
Netvrdím, že můj způsob je 100% správný, ale tak to prostě dělám.
Jediné pravidlo které je potřeba dodržovat je, že předmět musí být zbaven rzi.
Dále se postupy liší člověk od člověka.
Chtěl bych v létě udělat ještě fotonávod konzervace a patinace. Tam si myslím bude ještě více různých postupů ;-)

Teď si to čtu znovu a musím poupravit příspěvek č.1.
Nenechávat oschnout bylo myšleno jinak. Pokud v dohledné době s předmětem člověk pracuje tak je to jedno. Ale pokud vyčištěné předměty hodím na rok do krabice tak se na nich objeví větší vrstva rzi a ta by pak mohla po zakonzervování místy zůstat na předmětu.
Zrovna teď odmáčím v octu předměty co jsem vloni zapomněl hodit do vody. Je ale fakt, že to je rychlé čištění:-)
Uživatelský avatar
LaS
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: ned 04. pro 2011 8:56:30

Re: Ocet - fotonávod

Příspěvek od LaS »

Zdravím,
jasně chlapi,já také nikomu nic nevnucuju a píšu tu jen způsob,jakým to dělám já.Dobrá,možná jsem slovo nedoporučuje měl napsat jinak.A to působení kyseliny pod lakem bez neutralizace v destilce,tak můžu říct za sebe,že nepůsobí dál.Po čase to začne reznout na věcech,které jen natřu olejem a zlehka otřu hadrem.
Uživatelský avatar
kovkop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: úte 20. pro 2011 19:15:06

Re: Ocet - fotonávod

Příspěvek od kovkop »

Myslím že je úplně jedno kterou metodu použijete, ale musí být zachována dvě důležitá pravidla:
1. Pokud to stav předmětu dovoluje musí být zbaven veškeré rzi.
2. A toto je velmi důležité!!! Musí být zbaven všech chloridů (dlouhodobé vyluhování v destilce) a následně kvalitně vysušen před další konzervací, v opačném případě dojde dříve, nebo později k opětovnému návratu koroze. toto je základ konzervace železných předmětů.
Kartáčování vrtačkou rozhodně nedoporučuji u ostruh, udidel a mnoha dalších starších želez, vzhledem k jejich častému zdobení rytím, punováním atd.
Když nemáš podplacené permoníky a skřítky je ti i ten nejlepší detík na hovno
Odpovědět

Zpět na „Čištění železných nálezů“