od scout

Finds with metal detector
Odpovědět
Uživatelský avatar
scout
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 576
Registrován: sob 12. led 2013 21:11:38
Bydliště: Třebíč

Re: od scout

Příspěvek od scout »

Něco z polí a luk za poslední dobu ;-)
DSCN7466.jpg
DSCN7465.jpg
DSCN7464.jpg
DSCN7458.jpg
RSCN7463.jpg
RSCN7462.jpg
DSCN0491.jpg
DSCN0496.jpg
DSCN0568.jpg
DSCN0570.jpg
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: od scout

Příspěvek od drak66 »

ůrodné políčka,pěkně to tam luxuješ :clap: :clap:
Uživatelský avatar
scout
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 576
Registrován: sob 12. led 2013 21:11:38
Bydliště: Třebíč

Re: od scout

Příspěvek od scout »

Zdravím všechny hledače.Po docela dlouhé době se začínám pomalu vracet do terénu .Počasí nám v součastné době moc nepřeje,ale i v těchto nelidských podmínkách se mi podařilo kopnout svůj první pražský groš. Je to jenom půlka,ale napoprvé nemohu chtít zas tak moc.Ještě bych vás rád požádal o pomoc s určením,koukám na něj už docela dlouho,ale stále si nejsem úplně jistý. Snad by to mohl být nějaký Jagellonec, ale je to přeci jen půlka a těch indicii se tam moc nedochovalo!
001.JPG
002.JPG
Uživatelský avatar
milda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 859
Registrován: stř 28. zář 2011 21:29:35

Re: od scout

Příspěvek od milda »

I když ho je jen půlka tak viditelných poznávacích znaků je na něm poměrně dost a pokusím se je dešifrovat. Předně jde o PG Vladislava II. Jagellonského (1471-1516), mincovna Kutná Hora. Budu určovat podle typologie J.Háskové která je již stará více jak 40let a přestože si již říká v některých věcech o revizi, tak nic lepšího na určování zatím není.
Na minci jsou viditelné zejména tyto znaky které pomohou k přesnějšímu určení:
- lev se 3 kuličkami v ocase a s hřívou složenou ze 4+4 velkých měsíčků
- koruna s "plovoucími" křížky mezi liliemi
- rozdělovací znaménko mezi GRATIA REX
- ležaté S s bočními patkami v GROSSI
- první S ve jméně WLADISLAVS
Podle výše uvedených znaků se jedná o typ a variantu Hásková XIII.e jejíž ražbu datuje do rozmezí let 1502-1509. Vzhledem k tomu že část groše chybí nelze již přesně určit opisovou podvariantu, v úvahu přichází 5 nebo 6.
Takže když to shrnu je to Vladislav II. Jagellonský, pražský groš, typ Hásková XIII.e/5 nebo 6.
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: od scout

Příspěvek od drak66 »

:clap: :clap: scoute,jsem rád,že tě tu zas vidím,pg je moc dobrej kop,gratuluji. :clap: :clap:
Naposledy upravil(a) drak66 dne stř 10. pro 2014 20:56:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tele
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1764
Registrován: úte 06. lis 2012 22:00:16

Re: od scout

Příspěvek od Tele »

parádní nález, parádní určení :clap: :clap: :clap:
Uživatelský avatar
kacuro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 362
Registrován: sob 28. srp 2010 5:15:58

Re: od scout

Příspěvek od kacuro »

milda píše:...Budu určovat podle typologie J.Háskové která je již stará více jak 40let a přestože si již říká v některých věcech o revizi, tak nic lepšího na určování zatím není....
Ano v tom máš pravdu, revizi potřebuje nejen Háskové typologie, ale i chronologie, která je v řazení některých typů také špatně. Navíc kresby lvů a korun v typologii, stejně jako mnohé litery a rozdělovací znaménka, neodpodají mnohdy realitě, takže přesné určení někdy bývá nadlidský úkol. A nepomohou v tom ani ty nekvalitní fotografie v příloze. To, že je určování podle této typologie těžké dokazují i nedávno popsané nálezy z Tábora či Kosiček, kde je několik chyb, u táborského pokladu jich je dokonce víc než dost ...

Navíc se od té doby objevily dokonce i nové typy lva, o jednom mi teď snad vyjde článek v příštích NL. Už mám však podchycené i další nové typy ražené ve starším období let 1471-1494, některé z nich už se sice objevily ve zmíněných nálezech, autoři se je však snažili zařadit do stávající typologie, kam evidentně nepatří. Revize typologie tak přinese řadu nových typů, o různých variantách a především opisových variantách nemluvě.

Protože se určováním PG VJ již několik let zabývám, rozhodl jsem se před několika měsíci Háskové typologii a chronologii revidovat. Mám k tomu nyní rozepsaný úvodní článek, kde se zabývám staršími typy I-XI.

Pokud by mi chtěl někdo pomoci, může poslat kvalitní fotky svých PG VJ na můj mail kacuro@seznam.cz. Pomůže mi tím rozšířit mou databázi fotek těchto grošů. Nejvíc se mi nedostává srovnávacího materiálu pro méně časté typy III, IV, V, VI, VII a hlavně VIII. Díky.
šahin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1071
Registrován: sob 16. dub 2011 20:48:31

Re: od scout

Příspěvek od šahin »

Mildo kávička! :clap:
Pokiaľ dýcham, dúfam. Rutus Argo, Rutus Optima, Minelab Pro Find 25
Člen SILESIA HUNTERS
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: od scout

Příspěvek od Koiko »

Šahi, kam jsi dal hrbáče z avataru ??
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
scout
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 576
Registrován: sob 12. led 2013 21:11:38
Bydliště: Třebíč

Re: od scout

Příspěvek od scout »

A co tahle půlka?
003.JPG
004.JPG
Odpovědět

Zpět na „Nálezy“