Obrácená ražba

1848 - 1916
Uživatelský avatar
culinka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 14. kvě 2016 15:24:06

Obrácená ražba

Příspěvek od culinka »

Mám "minci" 4 krejcary 1861 b. Ovšem obrácený text zrcadlově.
Hmotnost cca 21g a pochopitelne dvakrát silnější.

Můžete mi prosím pomoci. Děkuji.
http://www.imagehosting.cz/?v=img4625.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=img4626.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=img4627.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=img4628.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=img4629.jpg
Uživatelský avatar
milda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 859
Registrován: stř 28. zář 2011 21:29:35

Re: Obrácená ražba

Příspěvek od milda »

Z fotek to není moc jasné - je obraz a opis na minci negativní (tj. pod úrovní plochy) nebo jako u normální mince vystupuje nad úroveň plochy?
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Obrácená ražba

Příspěvek od drak66 »

je to dobový padělek a to byste vy odborníci měli snadvědět :D
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Obrácená ražba

Příspěvek od drak66 »

:mrgreen: nikdy není možhné,aby originálmí razidlo razilo obráceně :lol: :lol: :lol: ,chlapi to snad napadne i blba :pray:
Uživatelský avatar
milda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 859
Registrován: stř 28. zář 2011 21:29:35

Re: Obrácená ražba

Příspěvek od milda »

drak66 píše::mrgreen: nikdy není možhné,aby originálmí razidlo razilo obráceně :lol: :lol: :lol: ,chlapi to snad napadne i blba :pray:
Draku to je sice pravda, já však netvrdil že to způsobilo razidlo. Slyšel jsi něco o inkusních ražbách? Inkusní ražba je taková, kdy na její jedné straně je vyražen negativní, zrcadlově obrácený obraz.Vzniká při strojové výrobě mincí jako výrobní zmetek kdy na spodním razidle zůstane ležet již vyražená mince. Po vložení dalšího střížku a následném úderu se na něj otiskne na jedné straně správně horní razidlo a na druhé straně vznikne negativní, zrcadlově obrácený obraz stejné (horní) strany, kdy jako razidlo působila již vyražená uvízlá mince. Tento negativní, obrácený otisk je méně hlubší protože při úderu došlo i k částečné deformaci uvízlé mince která není tak tvrdá jako razidlo. Kdo sbírá například mince Františka II. (I.) nebo Fr.Josefa I. tak se s inkusními ražbami určitě již někdy setkal (za Františka II./I. byla v Habsburské monarchii zavedena strojová ražba mincí).
A nyní k prezentované minci.
Abych mohl správně uvažovat o způsobu vzniku, potřeboval jsem vědět zda obrazy jsou negativní, tj. vyražené pod úroveň plochy. Bohužel scany nebo fotografie v tomto někdy matou a to zejména proto působí-li světlo na fotografovaný objekt z jiné strany než je lidské oko zvyklé. Bohužel zadavatel dotazu již nereaguje což nechápu.
Pokud jsou tedy jak se domnívám obrazy na obou stranách negativní, napadá mě pouze jediné vysvětlení. Oboustranná inkusní ražba nemohla vzniknout při strojové ražbě v mincovně výše popsaným způsobem, ale jedná se o domácí výtvor (ne padělek, ale spíše zajímavý pokus nebo žertík). Mezi dva kusy originálního 4 krejcaru byl vložen kus měděného plechu větší tloušťky než má originální mince a po úderu lisu nebo kladiva vznikl na plechu negativní, zrcadlově obrácený obraz obou stran mince. Plech byl poté (nebo možná i před) upraven na odpovídající kruhový tvar.
Uživatelský avatar
culinka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 14. kvě 2016 15:24:06

Re: Obrácená ražba

Příspěvek od culinka »

Momentálně nejsem doma, ale jsem si skoro jistý, že text je pod úrovní plochy.
Uživatelský avatar
culinka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 14. kvě 2016 15:24:06

Re: Obrácená ražba

Příspěvek od culinka »

Tak potvrzuji. Text je pod úrovní a otisk do plastelíny je nevýrazný. Nemá cenu se snažit o fotku. Škoda, sice zajímavý nález ale bezcenný.
Moje úvaha byla podobná jako vámi popsané, jenom nevěřím tomu padělku. Na první pohled by to poznalo i dítě od pravé mince a jen hlupák by razil na dvojnásob silný plech. Navíc mne zaujal ten ďolíček přesně uprostřed a jeho význam. Pro padělek nemá smysl.
Jinak děkuji za fundované posudky. Je vidět,že se opravdo vyznáte. Jestli najdu zase něco zajímavého, určitě se s vámi podělím.
Uživatelský avatar
milda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 859
Registrován: stř 28. zář 2011 21:29:35

Re: Obrácená ražba

Příspěvek od milda »

OK, dík za potvrzení.
Uživatelský avatar
drak66
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 8095
Registrován: pon 18. led 2010 18:04:47
Bydliště: Třebíč

Re: Obrácená ražba

Příspěvek od drak66 »

:D milda má pravdu :clap: :clap: :clap:
Uživatelský avatar
zero
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 24. led 2010 0:05:33
Bydliště: Třebíč

Re: Obrácená ražba

Příspěvek od zero »

Ten ďolíček a i jiné menší vypadají na to, že to bylo odlité- Vypadá to jako by si někdo mezi dvě pravé mince nedokonale odlil další ,,minci,, . Možná opravdu pokus o dobové falso.
Je to o tom relaxu.
Odpovědět

Zpět na „František Josef I.“