odkaz na panovníka, článek

1576 - 1611
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

odkaz na panovníka, článek

Příspěvek od Koiko »

Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
milda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 859
Registrován: stř 28. zář 2011 21:29:35

Re: odkaz na panovníka, článek

Příspěvek od milda »

Mincovnictví Rudolfa II.

Rudolf II. převzal po svém otci císaři Maxmiliánovi II. již poměrně zaběhnutý tolarový systém ve stabilizovaném měnovém prostředí kdy jediným výraznějším problémem bylo neustálé pronikání nekvalitní zahraniční mince do Čech, které se ani opakujícími opatřeními nedařilo natrvalo odstranit. V souladu s předchozím usnesením zemského sněmu a nedlouho po svém nástupu na trůn vydává císař Rudolf II. v dubnu roku 1577 mandát upravující nadále povolené a nepovolené zahraniční mince v peněžním oběhu zemí Koruny české. Součástí císařského mandátu bylo i ustanovení o zavedení nové drobné mince - malého groše, jehož ražba byla následně velmi rychle zahájena ve všech čtyřech vládních českých mincovnách. Nový nominál měl platební sílu poloviny bílého groše a jako na jediné minci celého tolarového období je na něm uvedena hodnota v českém jazyce: MALEY (MALEI) GROSS.
V roce 1583 přesídlil Rudolf II. s celým svým císařským dvorem natrvalo do Prahy kde tento znalec a mecenáš umění v krátké době kolem sebe soustředil vynikající učence a umělce mnoha oborů z celé Evropy. Císař si rovněž zakládal i na vysoké výtvarné úrovni svých mincí násobené ještě precizností práce řezačů ražebních kolků. Novinkou hlavně v Čechách je ražba vícenásobků tolarů a dukátů určených kromě císařovy reprezentace i k platbám vysokých peněžních částek v obchodním styku. Tyto vysoké nominály byly raženy zejména v pražské mincovně kdy mincovní kov pro tyto ražby byl kromě trvale nízkých dodávek z těžby získáván hlavně z tzv. pagamentu, tj. již dříve zpracovaného kovu. Mezi vyjimečné a velmi vzácné ražby Rudolfa II. patří například dvoutolarové klipy z mincovny Nagybanya kdy na střížek tvaru obdélníku byl vyražen razidly tolaru dvakrát vedle sebe mincovní obraz na aversu i reversu. Na některých českých tolarových ražbách zase můžeme vidět jinou zajímavost, kdy na reversu jindy standardně zobrazovaný heraldický orel je nahrazen obrazem tzv. letícího orla jehož autorem je Rudolfův oblíbený medailér Antonio Abondio. Celkově byla produkce mincí Rudolfa II. velmi bohatá o čemž svědčí jak velký počet typů ražených nominálů tak i opět navýšený počet razících vládních mincoven.

Během vlády Rudolfa II. bylo v činnosti až 13 vládních mincoven:

Vídeň (Dolní Rakousy), Hall (Tyroly), Praha (Čechy), Kutná Hora (Čechy), Jáchymov (Čechy), České Budějovice (Čechy), Kremnice (Uhry), Nagybanya (Uhry), Košice (Uhry), Hermannstadt (Uhry), Klausenburg (Uhry), Vratislav (Slezsko), Ensisheim (Alsasko).


Mince Rudolfa II.:
Au:
20 dukát, 10 dukát, 9 dukát, 6 dukát, 5 dukát, 4 dukát, 3 dukát, 2 dukát, dukát
Ag:
4 tolar, 3 tolar, 2 tolar, 1 1/2 tolar, tolar, 1/2 tolar, 1/4 tolar, 10 krejcar, 6 krejcar tlustý, 6 krejcar, groš tlustý, groš, krejcar tlustý, krejcar, vierer (4/5 krejcaru), bílý groš, 1/2 bílý groš, malý groš, bílý peníz, haléř (malý peníz), denár tlustý, denár, obol tlustý, obol
Uživatelský avatar
Bigger
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 896
Registrován: ned 21. lis 2010 15:17:03
Kontaktovat uživatele:

Re: odkaz na panovníka, článek

Příspěvek od Bigger »

Dobře Mildo..... :clap:
Odpovědět

Zpět na „Rudolf II.“