od Kauri, Rai až po otisk - aneb vývoj peněz

Numismatic
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

od Kauri, Rai až po otisk - aneb vývoj peněz

Příspěvek od Koiko »

Mušličky Kauri
logo.jpg
Podařilo se mě sehnat na netu mušličky Kauri, které sloužili dle literatury jako předmincovní platidlo. Přihodím jich tedy pár k expedičnímu pokladu na příští rok.
DSC02602.JPG
DSC02604.JPG
Kamenná kola Yap
Tato kamenná kola sloužící místo kovových peněz jsou vyrobeny z kamenných kotoučů s dírou uprostřed.
Tyto nativní peníze ostrova Yap (ve Federativních států Mikronésie) jsou pravděpodobně nejtěžší a nejvíce těžkopádnou měnou, která byla kdy použitá, přinejmenším v moderní době. Tyto jedinečné "mince" byly používány výhradně v Yap společnosti, což z ostrůvek dělá extrémně populární pro numismatiky a ekonomy.
kamenné kolo Yap - kolekce Banque de France
kamenné kolo Yap - kolekce Banque de France
Tyto kameny mohou být ještě dnes viděny stojící mimo domy na ostrově, a staly populární atrakcí pro turisty. I když není pochyb o tom, že byly používány jako měna, jejich historie však zůstává záhadou. První zmínka o Yapese kamenných penězích lze vystopovat až do 18. století, kde byly popsané v dopisu od jesuitů. Nicméně, to bylo jen v 19. století, s nárůstem námořní cesty, kdy se cestování rozrostlo, začalo se také šířit více informací o těchto zvláštních penězích.
Kruhové disky byly vyrobeny z aragonitu, krystalové formě uhličitanu vápenatého, který se nachází pouze na ostrově Palau asi 400 kilometrů od Yap. Kámen byl přinesen k ostrovu takto: skupina Yap obyvatel byl poslán na expedici do Palau vedenou jejich náčelníkem. Se svolením krále Palau a výměnou za dary, propůjčil aragonitový lom a dal vyřezat z kamene kola, které mají být použity jako měna na vlastním ostrově. Otvor ve středu disků byl navržen tak, aby se snadněji přepravoval - dřevěný sloup je vložen do otvoru, aby kola mohla být přenášena spolu. Kameny, také známé jako rai, byly pak vzaty zpátky do Yap na kanoi, nebo na raftu, cestou napříč volného moře, která mohla trvat až pět dní zpět na Yap. Náčelník tohoto ostrova pak distribuoval kameny mezi obyvateli, avšak pro sebe si udržel nejlepší a největší rai. Ne zřídka větší než 1 metr v průměru byli transportováni na kánoi, ale na začátku 20. století postihla tento ostrov kromě turismu i infalce a tak kamenná kola rostla a byla větší a těžší , měřící až 3,6 metrů v průměru a váží až 6 tun.

Je obtížné s jistotou vědět, jak dlouho tyto praktiky existovaly, nebo proč se lidé Yap rozhodli přijmout takovou neobvyklou měnu. Co víme, je, že rai byly považovány za velmi cenné, možná pro krásu a vzácnost kamene samotného, ​​případně z náboženských důvodů, protože disky připomínají měsíc, kteří lidé Yap uctívají.

Rai byl uchovatel hodnoty a byly použity jako prostředek směny. Podle některých zdrojů se menšími disky platily ryby, kánoe nebo střechu domu, zatímco ty větší mohly být použity na úhradu za služby poskytované jinými rodinami či vesnicemi, nebo odměnit výjimečnou tanečnici, a mohl rovněž být podáván jako dar slavným hostům.
kamenný Yap (Mikronésie)
kamenný Yap (Mikronésie)
Vzhledem k jejich velikosti a hmotnosti, větší kameny obvykle zůstanou na svém místě, a to i když se změnil majitel. Nový majitel umístil svou značku na kameni a tím ukázal, že je nyní jeho majetkem. V uzavřené společnosti, kde se všichni navzájem znali, stačilo pouze takto jednoduše oznámit změnu vlastnictví, aby se zabránilo případným sporům.

Poslední Yap kola byly vyrobeny v roce 1931. Od té doby, kameny udrželi svou hodnotu v určitých transakcích, a to i přesto, že hlavní měnou na ostrově je dolar. Například pobočka Yap Bank of Hawaii, která byla uzavřena v roce 2002, povolila obyvatelům používat kameny jako kolaterál pro půjčky, a na začátku tisíciletí, guvernér ostrova koupil zemědělskou půdu za použití jednoho ze svých nejstarších rai , Cité de l'Économie et de la Monnaie bude vykazovat Yap kámen z kolekce Banque de France v jeho trvalém nádvoří. Měřící 45 cm v průměru, váží kolem 30 kilogramů.

Zdroj:
Copyright obrázek: Jean-Claude Camus / Banque de France
Prezentace kamenné peníze Yap (Mikronésie)
copyright obrázek: Wikimedia

Solné tyče
Jediná zmínka o tomto zajímavém platidle Etiopie je v tomto článku.
http://21stoleti.cz/2010/01/21/penize-k ... -i-zenami/
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Numismatika“