přezka?

Buckles
Uživatelský avatar
Felix JK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 198
Registrován: úte 28. úno 2012 13:29:18

Re: přezka?

Příspěvek od Felix JK »

..tak to čo si mi tu ponukol ,tie odkazy, tak to nie je pre mňa nič nového ,dávno to už poznam. Prave v tomto odkaze /čo si z neho tu dal list/ si pozri o jeden list dozadu a tam maš tiež taky typ zo staršou dataciou.
A keďže som to poznal mohol som tiež určiť tuto pracku do 13. storočia, ale neurobil som to pretože vývoj a použiteľnosť praciek tohto typu sa neda ohraničiť na 100 rokov.
Nenapísal som že archeologovia si pri určovaní vymyšľaju, iba som povedal že v niektorých prípadoch musia svoje vyjadrenia meniť vzhľadom k novým poznatkom. A niekedy to musia fakt meniť od základu napr. v prípade nálezu germánského náčelníka v pri Poprade.
Takže sa nerozčuľuj a pozri sa na to aj z tej strany.
Uživatelský avatar
Felix JK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 198
Registrován: úte 28. úno 2012 13:29:18

Re: přezka?

Příspěvek od Felix JK »

bucklefig4.jpg
Uživatelský avatar
kovkop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: úte 20. pro 2011 19:15:06

Re: přezka?

Příspěvek od kovkop »

Je dobře že ty webovky znáš, ale nezlob se to co ukazuješ je úpně jiná přezka, jiný typ, jiná datace :cry:
Když nemáš podplacené permoníky a skřítky je ti i ten nejlepší detík na hovno
Uživatelský avatar
Felix JK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 198
Registrován: úte 28. úno 2012 13:29:18

Re: přezka?

Příspěvek od Felix JK »

..ja nevidím medzi nimi typovo rozdiel ,ak by sme to mali typy určovať podľa toho či je niektorá strana hladka alebo ma tri vruby alebo štyri ,či ma viac prehnuté obluky alebo menej ,či sú vystupky menšie alebo väčšie mali by sme typov požehnane. Tieto pracky maju svoj zakladný tvar stejný a vyznačuju sa tým že sú menších rozmerov 25mm- 35mm. To je môj pohľad na vec a viac k tomu nemám čo dodať.
Uživatelský avatar
Felix JK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 198
Registrován: úte 28. úno 2012 13:29:18

Re: přezka?

Příspěvek od Felix JK »

..tu ti posielam jeden z mojích súborov ,ktorý si myslím že nemáš ,tak môžeš študovať, neviem či to prejde
Buckles and Strapends.pdf
(2.63 MiB) Staženo 278 x
Uživatelský avatar
kovkop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: úte 20. pro 2011 19:15:06

Re: přezka?

Příspěvek od kovkop »

V tom je přece krása demokracie a debaty nad daným tématem, já ti nenutím svůj názor, jen bych rád aby nebylo snahou vše hnát do krajnosti a to se týče i datování, chápu například když chce někdo něco prodat, nebo vyměnit, že se snaží dataci posunout co nejvíc do starší doby. tady je to o něčem jiném, o dvou názorech na danou přezku, já prostě mám prohlédnuto a v evidenci víc jak 100 přesně takových přezek (pár jich mám i ve sbírce), všechny mají přesnou lokalitu a všechny pochází (krom polních nálezů - nepodstatné množství) z prostředí 13.-14.století, myslím že to je dostatečné množtví na vytvoření závěrů. U přezek, které jsou na tabulce od tebe je docela dost rozdílů, ovšem jsou patrné když přezku držíš v ruce, tyto kresby jsou nedostatečné, nejsou vidět průřezy atd., mimochodem zde právě mám podezření že datace není úplně ok, myslím že se dají též řadit spíš do 12.-13.století.
Když nemáš podplacené permoníky a skřítky je ti i ten nejlepší detík na hovno
Uživatelský avatar
Felix JK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 198
Registrován: úte 28. úno 2012 13:29:18

Re: přezka?

Příspěvek od Felix JK »

..presne tak ako hovoríš ,treba debatovať a vyjasniť si názory, ozaj nie som s tých ktorý by si za každu cenu chcel presadiť svoj názor a ešte k tomu niekoho uražať,tí ktorí to čítaju si svoj názor urobia sami. Nie sme jediný ktorí sa venuju prackam.
Mám tu na Slovensku jedného silného kolegu v tomto obore , ak niečo neviem tak podebatime.
Inak len tak na okraj, v žiadnom prípade sa nesnažím posunuť datovanie nižšie kôli nejakému lobovaniu, to by som rýchlo skončil. Ja osobne sa venujem botovkám-klobukovkám, to už sú krajšie zaležitosti ako z 5-11-14 str. a rád pracky takého typu o akej sa tu teraz bavíme vymením. ;-)
Uživatelský avatar
kovkop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: úte 20. pro 2011 19:15:06

Re: přezka?

Příspěvek od kovkop »

:clap: No a nakonec se z nás stanou přátele s rozdílnými názory, já dělám hlavně opaskové zápony z období renesance a baroka, ale sbírám všechny přezky a opasková kování, časem můžeme určitě i něco vyměnit. Jinak bych ti i třeba tu Fingerlin nějak poslal, ale má moc MB :(. Nějak to časem pořešíme.
Když nemáš podplacené permoníky a skřítky je ti i ten nejlepší detík na hovno
Uživatelský avatar
Felix JK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 198
Registrován: úte 28. úno 2012 13:29:18

Re: přezka?

Příspěvek od Felix JK »

....jasné OK, nič proti tomu nenamietam ,môj mail je.. " ffelixjk@gmail.com "
Odpovědět

Zpět na „Přezky“