Knihy a prameny

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Knihy a prameny

Příspěvek od jkmineral »

J.Balla: Pod křídly je Ostrava, 1985, 287 str., uvádí 24 mimořádných událostí nebo sestřelů v průběhu dubna 1945, i když má ideologický nádech jedná se o základní "bibli" hochů s detektorem , lze sehnat v antikvariátech.
Z.Konečný a F.Mainuš: Osvobození Sm. kraje ve světle kronik
, 1962,145 str. skvělá publikace o průběhu osv. jednotlivých vesnic - olomoucko, přerovsko, Pouze popis bojů, kóty, zákopy, výpovědi pamětníků.dopad letadla v Litovli, stovky lokalit ...
Karel Jiřík: Osvobození Ostravy, 1964, 200 str. nekompromisní jednička při popisu událostí
v jednotlivých obcích na ostravsku, dopad letadla v Čavisově, kóty, zákopy, výpovědi ...
Jiří Kolář: Po stopách zlomených křídel, 2009, 80 str. zmapováno 40 dopadů německých i ruských strojů v období březen-duben 1945 v průběhu tkzv. Ostravské operace.
P.Berger, A.Březina: Památník Ostravské operace, 1985, skvělé foto dávno zaniklého pomníku s rudou hvězdou letce Ovčinikova, jedinečné foto hořícího letadla Me 109 v Kr.poli, které ani autor knihy nevěděl, kam zařadit. Určeno podle chalup v pozadí a archívu válečných fotografií pana Vojtěcha Pály z Krásného pole u Ostravy.
A.Zářický, L.Králová: Ostravsko-Opavská operace, 2010, 150 str., soubor pamětí veteránů a vzpomínky pal. střelce Vl.Švárnyho, 1.čs.smíšená letecká divize, knihu lze ještě sehnat v muzeu v Hrabyni.
A.Březina: Muzeum Ostravské operace- Kravaře, 1976,180 str., dávno rozebraná publikace, v knihovnách skartovaná z politických důvodů, aby se zapopmnělo, že muzeum bylo na zámku v Kravařích a ne v Hrabyni, pomníku, který si pro sebe vybudoval kdysi pan ředitel VŽKG , v knize je kapitola o bojích 1. čs. smíšené letecké divizi v SSSR nad Ostravou v dubnu 1945.

Reklama: uvedené knihy a další tituly, které dlouho marně sháníte si můžete objednat v klubovém KVH antikvariátu na poli723@seznam.cz, pokud nejsou skladem hoši určitě časem zajistí.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne sob 08. říj 2011 10:02:24, celkem upraveno 4 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
gyry
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 559
Registrován: stř 06. led 2010 18:00:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od gyry »

Taktéž mám pár knížek o letectví a o sestřelech nad naším územím. Proto když jsem slyšel, že mají vyjít tři nové knihy o sestřelech nad čs územím tak jsem zavětřil a zatím sehnal dvě, protže třetí by měla teprve v budoucnu vyjít. Jinak je to pro mě zatím top na žebříčku knih s danou tématikou. První byla o sestřelech na slovensku:
Přílohy
letad..jpg
Uživatelský avatar
gyry
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 559
Registrován: stř 06. led 2010 18:00:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od gyry »

Druhá je tady: http://www.museum119.cz/janm/vnnl.html

Když se podíváte na vazbu tak jsou si knihy podobné :-) jsem zvědavej až vyjdou sestřely v čechách :-). Jinak mám to štěstí, že pan Mahr bydlí ode mne tři kiláky a znám se s ním osobně (dával nám i dva články o sestřelech na naše stránky) tak jsem si pro knihu zajel a rovnou si tam nechal vepsat věnování.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od jkmineral »

Super! Již jsem objednal!
Kniha přišla obratem. Na 500 stranách - 17 kapitol = 17 lokalit amerických letounů převážně z roku 1944, skvěle zpracovaných do posledního detailu, mravenčí badatelská práce, vzpomínky svědků, výpisy z archívu, dobové snímky, 3 lokality z Ostravska, dovolím si doporučit všem lovcům letadel.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 20. říj 2011 17:31:49, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od msf »

Gyry, super, dik za tip, uz jsem objednal taky. Jen s povzdechem konstatuji, jaka je skoda, ze to nevydavaji i jako eknihu, uz bych to tu mel:)).
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od jkmineral »

Jiří Rajlich: Mustangy nad Protektorátem, vydal MBI, 1997
skvělá kniha ,která mapuje dopady 1944 - 45 v Čechách, zabývá se německými a americkými stroji, vědecké dílo, které by nemělo chybět v žádné knihovničce. Bohužel k nesehnání. Jsem rád, že mám ofocenou kopii.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne ned 16. říj 2011 18:26:05, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od jkmineral »

" Turbíny " nad Protekrorátem - j. Rajlich, článek v čas. Revi, 9 stran, pojednává o Me 262 v Čechách.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od jkmineral »

Jiří Rajlich: Bojiště českých dějin: Jindřichův Hradec 24.8.1944
vydalo Paseka, 1998, 110 stran, mapuje letecké souboje nad J.H. a dopady sestřelených letadel,
taktéž k nesehnání, mám ofocenou kopii
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od messer »

Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od jkmineral »

VÝZVA - kamarádi, kolegové - napište zde krátké recenze ke knihám, které vlastníte ve svých knihovničkách, člověk nemůže mít doma všechno a rád si doplní neznámé informace. Mnohdy stačí jen i kusá zmínkla nebo ojedinělé foto které zapadne do mozaiky dobových událostí. Jenom tak budou tyto stránky živé a plodné.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“