Knihy a prameny

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od messer »

Pěkný článek, tuším od Michala Raka, můžeš tady dát Juro i citaci, připadně odkaz?
Nedá mi to a pokusím se reagovat, bohužel nemám tolik času, abych šel úplně do důsledků.
Pohled oficialní archeologie a legislativních předpisů výstižně charakterizuje věta:...období 20. století stojí v pozadí zájmu profesionálních archeologů a institucí, přičemž já chápu to pozadí jako místo, kde končíja záda.
Teorie krásná, praxe uplně o něčem jiném, jak už to bývá v mnoha oboreh lidské činnosti. Poněkud jednostanně zaměřenému článku bych vytkl několik omylů či řekl bych nejasností. Především naprosto bagetilizuje činnost amaterů, přičemž de facto doporučuje nedělat nic. Důvod je jasný, porušení nálezové situace. K tomu ale, když vemu zákon ad absurdum, dochazí všude dnes a denně.
..havarované letadlo je archeologickou památkou...
lapidárně řečeno, domnívám se, že většina letadel spadla na plocho a ulomky jsou rozhazeny většinou na povrchu nebo těsně pod ním. Ne zřidka byly části letadel odtaženy a často podrobeny očesaní a následnému transportu artefaktů do sběrných surovin. K čemuž dochází dodnes a někteří magneti tak vlastně porušují archeologické i jiné zákony. Nebo ne?Viz.výše..
Podívame se na legislativu:
Tento zákon mimo jiné říká, že archeologickým nálezem je věc (soubor věcí), která je dokladem nebo pozůstatkem života člověka a jeho činnosti od počátku jeho vývoje do novověku a která se zachovala zpravidla pod zemí.
Co je to novověk? Ve škole nás učili, že začíná v r.1492 nebo 1526 a končí první světovou, v širším kontextu pak trvá do současnosti. Selský rozum mi říká, že se asi někde stala chronologická chyba, ne?
Území s archeologickými nálezy je jakákoliv oblast, kde se dají předpokládat archeologické nálezy, např. intravilány obcí, hradiště, tvrziště, místa historických vojenských střetů, veškeré v terénu dobře identifikovatelné historické antropogenní útvary, jako např. valy, pozůstatky staveb, zaniklé cesty apod. a tedy i místo s relikty zříceného letounu.
Praxe je většinou naprosto odlišná, ještě jsem nezažil, že bych našel letadlo podle nějakých reliktů :lol:
Během odkryvu se mohou objevit artefakty, které není amatér schopný identifikovat a budou tak zcela zničeny, nehledě na ztrátu nálezových okolností a situací.
Ja bych to spíše otočil, kolik profíků je schopno identifikovat artefakty spojené s výkopem letadla? Dva , tři?
Kdo bude dělat odborné posudky a kdo nálezové zprávy, když chybí jakákoliv erudice.
Tento odpad ovšem společně s letadlem tvoří zajímavý nálezový kontext, ve kterém bychom mohli nalézt informace například o tom, co onen odpad na přelomu let 1944/45 tvořilo a jaké druhy „džbánů“ místní obyvatelé používali. A když už nic jiného, obhlídka místa archeologem vyloučí přítomnost dalších archeologických nálezů
Zažil jsem a domnívám se , že většina profíků prostě "novověký?" odpad zahazuje a neeviduje. Důvod-naprosto neuměrně zvyšený objem prací a malé kapacity pro konzervaci, inventarizaci a uskladnění.
Problém ale je, že u nás pravděpodobně neproběhl důkladný výzkum žádné lokality s havarovaným letounem pomocí nejmodernějších archeologických metod a nevíme, jaké všechny informace lokalita nese (např. zda by nám statigrafie na stranách výkopu mohla podat nějakou informaci např. o směru pádu letounu, zda by tuto informaci přineslo přesné zakreslení polohy trosek v zemi aj.)
U nás asi žádný takový výzkum neproběhl, ale k několika pokusem v zahraničí došlo. S naprostým fiaskem.
Mnohem závažnější je ztráta informací u pamětníků nebo samotných aktérů udalostí. Ale konkrétně tento obor je i na pozadí zajmu profesionálních historiků, přičemž tyto informace jsou rovněž nevratné.Ale jak zjistit samotné aktéry, když se nezjistí-resp. nevykope letadlo? Nebo kontaktovat příbuzné a informovat je o posledním místu odpočinku jejich blízkých?
Etika? Copak archeologické depozitáře jsou důstojným místem pro uchování lidských ostatků? Diskutabilní, že?
Spolupráce s amatéry funguje již nějaký čas, největší problém je s detektoráři. Přičemž oficialní stanovisko je striktně zamítavé, dokonce došlo i na nějaké pamflety, přičemž názor samotné archeologické obce až tak striktní není. Ti, kteří se snaží o nějakou spolupráci, tím pádem rovněž zákon porušují.
Jak dlouho je už v procesu schvalování nový pamatkový zákon a nakolik je transparentní a rozumný?
Na pomníky a muzea, oslavy a ruzné trachtace se penize vždy najdou, ale na objasnění (resp. zřízení pracovních míst) tisíců neznámých osudů vojaků 70 let po válce peníze nejsou. To! je smutné..
Uživatelský avatar
Alda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: stř 27. úno 2013 20:11:42

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od Alda »

Zdravím.
Dovolte mi, prosím, vyjádřit zde svůj názor k tomuto problému, jakožto názor zcela nefundovaného obyčejného člověka, který vše jen pozoruje a nemá možnost moc zasahovat do věci.
Mám za to, že celý problém je v dlouhodobém nedostatku financí (a nevylučuji ani žáby na pramenech) na většinu rozumných a lidem přínosných věcí. Své hraje i závist a nepřejícnost, ze kterých pak vyhřezávají paragrafy 257 T.r.140/1961" Poškoz.cizí věci". Podle mne je to typická ukázka vrozené slovanské, přesněji české, vlastnosti: " Já nemůžu mít, tak Ty taky, ne!". A vymyslím na Tebe zákon.
Na druhé straně chápu, že jde o určitou snahu nějak něco ochránit, Ale: Většinou jde o "materiál rychle podléhající zkáze", takže za pár let budou nařízení a paragrafy chránit s prominutím velké kul....
Děkuji za prostor.
P.S
Ještě mne napadla taková zlomyslnost. Když jsem před lety sbíral minerály a mimo jiné i zkameněliny a otisky v horninách, nezřídka jsem prohrabával hromady vytěžené hlušiny, odvežené ovšem příkladně na vyspravení cest apod. někam hodně daleko. Aha - a to samé se může stát i s jinými relikty. V haldě hlíny já najdu "něco" a problém mají všichni. Nechce se mi to hledat, ale dám krk na to, že i na toto myslí nějaký "rozumný " zákon.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od jkmineral »

Messr: bohužel jsem článek dostal jako Fwd, pokusím se dohledat autora.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Alda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: stř 27. úno 2013 20:11:42

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od Alda »

Řekl bych, že ne až tak známá fota.
http://www.mission4today.com/index.php? ... ic&t=14427
Uživatelský avatar
Alda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: stř 27. úno 2013 20:11:42

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od Alda »

Pro někoho může být inspirující. Messerschmitt Bf109 E-1 - Messerschmitt Bf109-E1 Restaurierung
Uživatelský avatar
Alda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: stř 27. úno 2013 20:11:42

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od Alda »

Uživatelský avatar
Alda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: stř 27. úno 2013 20:11:42

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od Alda »

Uživatelský avatar
jiris
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 10. pro 2012 15:22:43

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od jiris »

Zdravím, včera opustila tiskárnu kniha Letecká bitva nad Moravou 22. srpna 1944, zabývající se rozsáhlou operací americké 15. letecké armády toho dne. Zde je možné shlédnout i pár náhledových stran:

http://hloubkari.wordpress.com/2013/11/ ... rpna-1944/

http://www.svetkridel.cz/index.php?id=k ... 1384462953

Dopady některých letounů jsem se snažil konzultovat i s řadou členů tohoto fóra, kterým tímto děkuji. Kniha je věnována památce nedávno zesnulého Jana Mahra, který ještě stačil přečíst hlavní kapitoly.

Jiří Šašek
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od msf »

Díky moc pane!!!!!!!
Objednáno, přesto, proč to furt není jako e-book? :))) Kdo má čekat na poštu:)
Zdravím MS
Uživatelský avatar
lada78
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: ned 08. kvě 2011 19:04:41

Re: Knihy a prameny

Příspěvek od lada78 »

Zdravím. Neví někdo,jestli se dá ještě sehnat kniha -Vzpomínky na neznámé letce,nebo už je to beznadějné?
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“