Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od jkmineral »

Lokalita:Trhavice
typ stroje: Messerschmidt Bf 109G-6
datum: 22.8.1944
posádka: Uffz. Kurt Buch, zabit
popis trasy: z Guntramovic nebo M.Berouna jedeme do Norberčan směr voj. výcvikový prostor Libava, Trhavice je neoznačená bývalá zaniklá obec, směle vjedeme do vojenského prostoru, za poslední chatou se polní cestou dáme doleva a jedeme až uvidíme vlevo na kraji lesa vysílač telekomu, kráter dopadu letounu je asi 200 m dále ve výběžku 30m v hloubi lesa.
GPS: 49°45´4.147´´N, 17°31´1.709´´E
Naposledy upravil(a) jkmineral dne pát 13. led 2012 10:43:50, celkem upraveno 2 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od jkmineral »

Letadlo jsme zaměřili s Petrem Slavíkem na základě výpovědi pamětníka v hospodě. I když kolem dopadu bylo silně kopáno, byla lokalita velmi zajímavá. V kráteru dopadu byla shnilá smradlavá zelená břečka, silné kosti a zbytky čelisti jasně znamenaly: kdysi to byl kůň. Zbytky jsme postupem doby, za přispění dalších kamarádů, vždy za silného blití, odstranili. Nálezy byly neskutečné: změť hliníkových trubiček,ventilů, kohoutů z motoru, místy z nich ještě kapal letecký petrolej, plechů, železných vzpěr, munice 13mm , množství štítků z přístrojů .... a jako třešnička na dortu se kolegovi podařil skvělý nález: Mg 131, v.č. 7105, výrobce: dg
Kopie (2) - Snímek 010.jpg
Naposledy upravil(a) jkmineral dne sob 08. říj 2011 20:21:40, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od jkmineral »

Pokaždé, když jsme jeli tím směrem, jsme se zde na hodku zastavili. My, staří psi, jsme se vždy zkušeně vydali ke kráteru. Hledači za tu dobu vždy přidali nepotřebné nálezy na hromadu vedle díry. Tak jednou v pohodě přebíráme a doplňujeme sbírky, řehtáme se, jak mladý kolega, na této lokalitě poprvé, s novým detektorem, "cyp" nedbaje našich dobře míněných rad, dře v prohledaném okolí a kope stovky malých nezajímavých signálů nebo se dokonce zasekl na smeťáku vedle polní cesty s kamennou podezdívkou, kde se hliníkové vršky od zavařenin mísí s drobnými úlomky mesru. Najednou slyšíme hrůzný výkřik :" Kurva, chlapi, pojďte sem! ". Tak letíme, "Asi zmije" myslíme si, mrchy jsou tady všude. Náš hoch sedí na smeťáčku, ruce se mu třepou. V ruce drží asi tak čtyřlitrovku zavařeninu. Nikdy v životě jsem si nemyslel, že zlato by mohlo téct ... zde se ještě mísilo s dokumenty, odznaky, hodinkami ... holt Sudety jsou Sudety. Bob pak ještě dvě hodiny lítal po okolí a nasbíral si hliníku do zásoby nejmíň na deset let dopředu.
Nálezu jsme si moc neužili, kolega vše, co vypadlo, pečlivě posbíral , aby mohl restaurovat. Po týdnech jsme se dozvěděli, že papíry a vkladní knížky se švýcarskými konty se stejně rozpadly, ty diamanty byly stejně jenom hnusné sklo, a stejně skoro všechno byla jenom pozlacená měď, a odznaky musel vyhodit - tak se ta mosaz stářím rozpadla, a ani ty značky na těch "niklových" hodinkách nebyly švýcary, jak jsme si mysleli ... prostě hnus, radši nebrat.
Tak pokaždé když jedeme kolem, všichni zkušeně valíme k díře. A jenom po očku se díváme, zda mezi námi není náhodou nějaký cyp, který raději půjde sbírat hliník.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
zilvare
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: čtv 12. led 2012 21:58:17

Re: Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od zilvare »

ZDRAVÍM MÁTE JEŠTĚ NĚJAKÉ FOTKY ?
ZDRAVÍ ZILVARE,P.S. nejak se nemužu na mapach dohledat místo dopadu,poradíte?
Zilvar z chudobince
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od jkmineral »

Trochu jsem to GPS poopravil, zkus to nyní. Na fotky se zeptám kolegů.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
zilvare
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: čtv 12. led 2012 21:58:17

Re: Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od zilvare »

zdarec chlapáci dá se tam ještě vůbec něco najít?a víte neco o historii vraku?jestli neco odvezli němci,pak hledači a tak?(motor)?dik za jakekoliv info,rad bych se tam vydal,mam to pres sto km,tak jestli to má smysl?dík moc za info!Zilvare.
Zilvar z chudobince
Uživatelský avatar
LaS
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: ned 04. pro 2011 8:56:30

Re: Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od LaS »

Zdravím,

já tam byl 4-5 let zpátky a jen droboť velikosti 2-3cm nic víc.Musel bys tu díru po JKM překopat a možná něco najdeš,já to po nich nekopal.Za tu dobu co vím,tam byli čtyři lidi a také našli drobotinu.Ale,nikdy nevíš.
Uživatelský avatar
zilvare
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: čtv 12. led 2012 21:58:17

Re: Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od zilvare »

zdravim,tak jsem se tam byl mrknout,místo dopadu sem hned našel,díky za rady borci!něco bylo už vykopané a položené na pařezu,tak se kopalo a těch šutráků tam!moc to teda nešlo!na foto se jedná o nějaký elektrický přístroj,na koncích jsou ložiska,teda už jen jedno,mezi ložiskama jsou dvě kolečka s ele. Zařizením s dvěma kontaktama,asi cívky?další kus pokrouceného železa,asi trojuhelníkového tvaru se 3 šrouby,jak dočistím,přidám.ještě-pilot zahynul v mašině?
Přílohy
u jamy
u jamy
18032012534.JPG
něco pro ,,mesršmitology"
něco pro ,,mesršmitology"
19032012541.JPG
19032012542.JPG
19032012543.JPG
19032012544.JPG
19032012545.JPG
Zilvar z chudobince
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od jkmineral »

Paráda! Konečně je tady jaro. :hand:
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
LaS
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: ned 04. pro 2011 8:56:30

Re: Trhavice, okr. Olomouc, Me Bf 109G-6

Příspěvek od LaS »

Zdravím,
Kurt Buch se zabil v mašině a je pochován na hřbitově v Trhavici,údajně kousek ode dveří kostelíka.
Zilvare,škoda,že jsi se neozval abych Tě navedl přesně na ta místa co jsem Ti psal,by sis pochodil je to jen pár kiláků od sebe a vše po cestě.
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“