Hrabyně, okr. Opava, pp.Fw 190G

Fly archeology
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Hrabyně, okr. Opava, pp.Fw 190G

Příspěvek od jkmineral »

lokalita: Hrabyně
typ stroje: pp. Focke-Wulf 190G
datum: asi březen 1945
posádka: ?
popis trasy: zaparkujeme v Hrabyni u památníku, přejdeme přes silnici a jdeme směr Opava, dráty el. vedení, které vedou přes pole,nás dovedou k rokli, která je asi 200m v hloubi lesa lesa.
GPS: 49°53´38.700´´N,18°2´55.442´´E
doporučená literatura: Po stopách zlomených křídel
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 20. říj 2011 18:33:32, celkem upraveno 2 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Hrabyně, okr. pp.Fw 190G

Příspěvek od jkmineral »

Stroj přiletěl od Ostravy, byl napaden rojem sovětských stíhaček, po zásahu havaroval v lesní rokli, pilot zahynul ...
Místo bylo mnohokrát navštíveno, kolem dopadu koluje mnoho pověstí ...
My jsme si odnesli kohout Fl.4172354, výrobce: byd, modrá barva je fantasticky zachovalá, ještě z něj po létech kapal letecký petrolej ...
dodatečně doplněno: petrolej to tedy fakt být nemohl, neboť se jedná o kyslíkový ventil, jak doplnil JirkaUH
vel kopie.jpg
Naposledy upravil(a) jkmineral dne úte 01. lis 2011 9:36:18, celkem upraveno 2 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
JirkaUH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: úte 11. říj 2011 14:14:30
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Hrabyně, okr. pp.Fw 190G

Příspěvek od JirkaUH »

jkmineral píše:Stroj přiletěl od Ostravy, byl napaden rojem sovětských stíhaček, po zásahu havaroval v lesní rokli, pilot zahynul ...
Místo bylo mnohokrát navštíveno, kolem dopadu koluje mnoho pověstí ...
My jsme si odnesli kohout Fl.4172354, výrobce: byd, modrá barva je fantasticky zachovalá, ještě z něj po létech kapal letecký petrolej ...
Příloha vel kopie.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Zdravím,
s tím petrolejem je to zajímavé ;) neboť je to hlavní uzavírací ventil kyslíku Fl.417234 z kabiny letounu viz. obr. K nalezení na vynikajících stránkách http://www.cockpitinstrumente.de. Výrobcem dle kódu "byd" je firma Hein. & Bernh. Dräger z Lübecku. Bylo by možné nafotit značení typu, případně výrobní štítek?
Díky
Fw-190 cockpit.jpg
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Hrabyně, okr. Opava, pp.Fw 190G

Příspěvek od jkmineral »

to je veselé, jasně že vím, že modrou barvou se značí kyslík ;) Text přepisuji z denníků , které jsme kolektivně vedli před 15ti lety. Ventil nafotím, mám ale dojem, že štítek tam není, jen vyražené značení. Večer na to mrknu.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne stř 10. dub 2013 1:34:07, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Hrabyně, okr. Opava, pp.Fw 190G

Příspěvek od jkmineral »

tak číslo je součástí tělesa odlitku kohoutu, štítek asi ani nebyl, nejsou zde stopy po nýtech ...
kohoutkem jde stále otáčet,nijak jsme ho nečistili ...
ventil.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Maceks
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 09. říj 2011 22:41:12
Bydliště: Severní Morava

Re: Hrabyně, okr. Opava, pp.Fw 190G

Příspěvek od Maceks »

..k tomuhle letadlu má zajívamé nálezy Zip z Opavy.. vykopal i pilota, prý byl v sedačce, vzal si od něj značení luftwafe z kožené bundy a snad ještě nějaké drobnosti... dostal se k němu prý přes otce, který byl u LM a byl u vyzdvihování ještě za komoušů.. nešlo mi to na rozum, proč, když ho už vyzdvihovali tehdy, ho pak našel znovu?...
odpovědi se mi dostalo později od mého kamaráda Vency z FM.. cituji: "při vykopávání za komunistů se hledači typu Schildberger a spol.. soustřeďovali především na ruské stroje.. o tomto stroji se domnívali že je ruský... při výkopu zjistili že jde o němce a rázem ztratili o stroj zájem.. alespoň tehdy.. byly přítomné ruské jednotky, zmíněné Lidové milice a kdo ví kdo ještě.. ruští vojáci si prý s lebkou pilota hráli fotbal... "
sám jsem tam jednou taky zabloudil.. našel jsem použe pár hliníkových kousků, ale celkem masivních.. měly na sobě světle modrou barvu... dnes si nejsem jist zda tam ještě něco je, v těch místech povede nová dálnice a je to tam dost srovnané..
Uživatelský avatar
Maceks
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 09. říj 2011 22:41:12
Bydliště: Severní Morava

Re: Hrabyně, okr. Opava, pp.Fw 190G

Příspěvek od Maceks »

..jinak ten druhý FW co je směrem na Smolkov, tak tam jsem vyhrábnul nějakou Fe munici ještě v pásu a zástrčku ve výborné koncici a to nejspíše ze sluchátek kukly.. přesně nevím.. foto dodám.. nemám to nafocené..
Uživatelský avatar
kokr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 468
Registrován: ned 07. bře 2010 11:17:57
Bydliště: Havířov

Re: Hrabyně, okr. Opava, pp.Fw 190G

Příspěvek od kokr »

Obrázek Obrázek Obrázek Taky nalezeno v Hrabyni.
Apex est autem senectutis auctoritas.
Uživatelský avatar
kokr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 468
Registrován: ned 07. bře 2010 11:17:57
Bydliště: Havířov

Re: Hrabyně, okr. Opava, pp.Fw 190G

Příspěvek od kokr »

Obrázek Obrázek Obrázek Taky z toho místa ,ale to už myslím k sobě nepatří.
Apex est autem senectutis auctoritas.
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Hrabyně, okr. Opava, pp.Fw 190G

Příspěvek od msf »

Dnes jsme místo navštívili. Spousta zajímavých nálezů. Kluci jistě dodají foto, našel se i štítek! Pokud to bylo kopáno za komoušů, tak místo je opravdu srovnáno dnešní silnicí. Foto dodám.
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“