Darkovičky- Vodní důl, Mig 21

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martas2411
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: pon 04. bře 2013 19:35:11
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od Martas2411 »

kolisak píše:To datum na náhrobku není noc čitelné13.3 nebo 15.5???Podle mého otce to byl poslední týden prázdnin,zrovna pracovali na poli u lesa kde to spadlo. mašiny létali akrobacii z jednoho vyšlehly plameny a šel k zemi.Ten den bylo obrovské horko po dopadu stroje začal hořet les,naštěstí pak přišla prudká průtž mračen a požár spulu s hasiči uhasila.Pilot prý zustal viset na padáku za hromosvod baráku u kostela ve Vřesině,po několika dnech došla do obce zpráva že zemřel...méno bohužel neví.

to je k pplk.Kopáčovi,který havaroval v březnu 1969

Obrázek

Obrázek

ale tvůj otec má zřejmě asi pravdu jelikož jsem dopátral,že v srpnu 1969 přišel o život na Mig 15 SB major F. KLEJNA od 30.SBOLP,bohužel neznám lokalitu ,ale časově by to mohlo sedět.

pplk.Kopáč havaroval na Mig 15 BIS
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od messer »

6.8(nebo 9.8.)1969 se srazili při cvičení dva Migy-15 u Malacek, maj.Klejna se pozdě katapultoval.
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od messer »

Žádnou havárii našeho letadla v tomto prostoru jsem v r.1969 (ani v jiné roky) nenašel, asi to bude opravdu nějaký rus..
Uživatelský avatar
gyry
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 559
Registrován: stř 06. led 2010 18:00:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od gyry »

Martas2411 píše:
kolisak píše:To datum na náhrobku není noc čitelné13.3 nebo 15.5???Podle mého otce to byl poslední týden prázdnin,zrovna pracovali na poli u lesa kde to spadlo. mašiny létali akrobacii z jednoho vyšlehly plameny a šel k zemi.Ten den bylo obrovské horko po dopadu stroje začal hořet les,naštěstí pak přišla prudká průtž mračen a požár spulu s hasiči uhasila.Pilot prý zustal viset na padáku za hromosvod baráku u kostela ve Vřesině,po několika dnech došla do obce zpráva že zemřel...méno bohužel neví.

to je k pplk.Kopáčovi,který havaroval v březnu 1969

Obrázek

Obrázek

ale tvůj otec má zřejmě asi pravdu jelikož jsem dopátral,že v srpnu 1969 přišel o život na Mig 15 SB major F. KLEJNA od 30.SBOLP,bohužel neznám lokalitu ,ale časově by to mohlo sedět.

pplk.Kopáč havaroval na Mig 15 BIS

pplk. Kopáč letěl přelet Čáslav - Hradec Králové a sedm minut po vzletu u obce Praskačka hlásil vysazení motoru. Letěl na Mig - 15 bis. v.č. 623835 zahynul po katapultáži v nízké výšce ještě připoutaný k sedačce...

9.8. 1969 mjr. Klejna na Mig - 15 bis v.č. 713124 zahynul v prostoru bývalého VVP Záhorie.
Uživatelský avatar
Martas2411
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: pon 04. bře 2013 19:35:11
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od Martas2411 »

Takže majora Klejnu též můžeme vyloučit,tak to musel být nějaký Rus jak říká messer,nebo jiný pilot Varšavské smlouvy.

Jsem trošku mladší ročník,lítali tu i jiní piloti z ostatních státu Varšavského paktu po 68 roce?

Nějak se mi nezdá ,že by tu rusové operovali zrovna s Mig 15,jedině že by nějaký ruský pilot letěl na čs.stroji,ale možné je všechno.
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od msf »

Martas2411: říkáš to pěkně, Varšavský pakt!!!
Uživatelský avatar
Alda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: stř 27. úno 2013 20:11:42

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od Alda »

:lol: :pray:
Uživatelský avatar
kolisak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: stř 12. čer 2013 16:06:44

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od kolisak »

No asi by to moh být i polák,do Polska to je vzdušnou čarou nějak 3-4 km a já si pamatuju na přelomu 70 a 80sátých let časté přelety skupin letadel tam a zpátky přes hranice,lítali docela nízko a my jako děcka sme na to čučeli .Zkusím se zeptat ještě otce jestli náhodou neví jestli Polák,Rus,nebo Čechoslovák,ale teď je na dovolené takže až zýa týden
Uživatelský avatar
Alda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 292
Registrován: stř 27. úno 2013 20:11:42

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od Alda »

Zdarec.
Ve čtvrtek jsem se chvilku motal kolem kráteru a snažil se najít aspoň drobek, který by jednoznačně určil, že je to Il dvojka, ale jsem z toho kapku rozpačitý. Jakoby Iljušin a MiGina spadly do jedné díry. Zvláštní kombinace materiálů. Na jedné straně ruská klasická zeleň, na straně druhé bílý plast a zvláštní látka, podobná laminátu, v jednom případě barvená stejnou zelení. Na jednom zeleném úlomku je dokonce zachovalý zbytek ručně psaného nápisu, asi tužkou a na druhém nějaká značka. Špatně se to fotí. Bohužel jsem tam u pařezu zapoměl :pray: asi 10cm úlomek hliníkové slitiny s částí(začátkem) nápisu vystupujícího z kovu. A tak jsem se těšil, až se na to hned po umytí v kaluži juknu. Ten nápis vypadal azbukou, ale pod hlínou se to moc nedalo luštit.
P6145613.JPG
P6145614.JPG
P6145615.JPG
P6145616.JPG
P6145617.JPG
P6145618.JPG
P6145619.JPG
Uživatelský avatar
kolisak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: stř 12. čer 2013 16:06:44

Re: Darkovičky- Vodní důl, IL-2

Příspěvek od kolisak »

včera večer sem se byl po delší době podívat na místo dopadu.Pokopané to tam je pěkně,neboj na tom pařezu to pořád leží/kdo by to bral že/.Ale neumím si pomoct podle toho co si pamatuji z dětství bych řek že kopete na blbém místě.Už ste někdo zkusili kopat na druhé straně cesty,blíž k bunkru MO S26.Je tam taková teréní prohlubeň asi 0,5-1metr hluboká o rozměrech zhruba 10X15m.Pamatuju se že tam byly kdysi byli ohořené stromy a ve smeru od Vřesiny i osekané špičky stromů, a dlouho tam nic nerostlo.A otec s dědou říkali,že to spadlo málem na bunkr.
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“