Jakubčovice - údolí Raduňky, okr. Opava, FW 190 ?

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Jakubčovice - údolí Raduňky, okr. Opava, FW 190 ?

Příspěvek od jkmineral »

lokalita: SV od obce Jakubčovice
typ stroje: FW 190 ??? J.Railich tvrdí: Me Bf 109G-6, W.Nr. 411422,, "Bílá 13", 1.Staffel EJGr. Ost
datum: 22.8.1944
posádka:?? J.Kuděla: pilot nevyskočil, zahynul ve stroji ??? J.Railich: Uffz. Hans Ihle vyvázl se zraněním
popis trasy: podél potoka Raduňky k pramenu, v bažině, po pravé straně jsme na pařezu nechali nálezy
GPS: zatím teda smazáno
dop.literatura: Mustangy nad Protektorátem, Vzpomínky na neznámé letce
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 25. led 2024 13:34:41, celkem upraveno 11 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Raduň, okr. Opava, FW 190

Příspěvek od jkmineral »

pamětník Jan Kuděla, Jakubčovice č.78: "Tehdy jsem pracoval v Braneckých železárnách ... najednou nad naším domem zaburácely motory, vyběhl jsem ven, zahlédl jsem obří bombardér, ze dvou motorů se mu kouřilo, oblétávala je německá stíhačka a stále střílela ... náhle dostala zásah z kanónu zadního střelce, vyšlehl z ní černý dým a šla okamžitě k zemi, zaryla se hluboko na lesní louku u pramene Raduňky směrem k Hlubočci."
Naposledy upravil(a) jkmineral dne pát 25. lis 2011 16:23:48, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Raduň, okr. Opava, FW 190

Příspěvek od jkmineral »

dnes jsme se s Msf vydali místo dopadu dohledat, místní hajný se tvářil tajemně, mlžil a pak nám sdělil, že místo nám neprozradí, protože letoun dopadl v místě, kde vysalili olše. Nakonec z něj vylezlo, že si chce stíhačku vykopat sám se synem a že dává pozor, aby mu tam nikdo nekopal, neboť letoun v zemi prý stále i s pilotem je.
Ale to nezná staré psy z Ostravy. Nekompromisně jsme mu projeli lesní cestou a zaparkovali na vhodném místě. Pak jsme se těžkým terénem probíjeli asi 4 hodiny proti proudu Raduňky až k pramenům. Jen jedno kulometné ruské hnízdo, pár nábojů do Mausru, plynová maska a německá pasta na zuby. Nakonec se zadařilo, s výsledkem Vás seznámí Msf.
Otázka: Co jsme vlastně nalezli? Je pravda, že trosky jsou v bažině u jednoho z pramenů Raduňky. Ale J.Kuděla tvrdí, že směrem k Hlubočci ! To by odpovídalo na pravý přítok Raduňky asi 1 km jižněji od místa nálezu. Je možné, že jsme našli část Liberátoru z 22.8.1944, který se rozpadl ve vzduchu ? Nebo se nám opravdu podařil nález německé stíhačky ?
Budeme bádat v nejbližším možném termínu hloubkovým průzkumem.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne pát 25. lis 2011 18:26:34, celkem upraveno 2 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2252
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Raduň, okr. Opava, FW 190

Příspěvek od Slater »

Tak to se těším co msf napíše :shock:
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Jakubčovice, okr. Opava, FW 190

Příspěvek od msf »

Kolega JKM napsal temer vse a podle pravdy, jen nenapsal, ze nas to pekne zmohlo a nekteri si museli dat napred na ucho a zrenegerovat. Jen dodam, ze to byla ta spravna objevitelska vyprava, ktere predchazelo hledani v materialech, diskuze s mistnimi a trocha mistopisu. Pak teprve ten pravy okamzik opravdu narocneho mnoha kilometroveho pochodu spojeneho s machanim detektorem. Osobne si myslim, ze se jedna o jeden z poslednich neobjasnenych dopadu a masina je v zemi dodnes i s pilotem. Nebyli jsme tam naposledy a je tam krasne. Fotky jsou z Iphone, takze kvalita jaka je....
vitezny parez
vitezny parez
vitezny parez
vitezny parez
Přílohy
Podruhe
Podruhe
fragmenty
fragmenty
Lokalita
Lokalita
Prevod
Prevod
Uživatelský avatar
cotojetohle
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1491
Registrován: ned 07. bře 2010 13:30:23

Re: Jakubčovice, okr. Opava, FW 190

Příspěvek od cotojetohle »

Super....Hlavně at nás kluci z Vyškova nepředběhnou..Hlásím se k lopatě:-))))))))
50% dělá štěstí
30%chodit,chodit,chodit,
10%lokalita
6%práce s klackem
4%detektor
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2252
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakubčovice, okr. Opava, FW 190

Příspěvek od Slater »

Zajimavé , také se hlásím k lopatě.
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Jakubčovice, okr. Opava, FW 190

Příspěvek od msf »

Panove, jste pote vitani! Pote znamena, az to najdem , to misto, kde je 6 m hluboko zaryty trup. Vyskovaci nas nepredbehnou, nebot udoli hlida drsny hajny a je nepristupne technice. Dostane se tam jen ten, kdo zna pravdu a veri ji:)))) ( muj oblibeny Indie ). Del sdeleni hajneho, ktery neni mistni, jsou uz vsechny lesni pracovnice, ktere znaly misto dopadu z okolnich vesnic po smrti. Lokalita neni maly lesik dostupny cestami, takze opradu se tam nekde ten FW nebo ME skryva.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Jakubčovice, okr. Opava, FW 190

Příspěvek od jkmineral »

Jak "poté" sakra, Msf , když akce, tak společně, nebo si ten zasranej hliník vezmeš sebou do hrobu? Stejně jsi dnes sháněl nějaké "hochy barvy bakelitu" aby jsi nemusel kopat :D A skoro všechno jsi nechal na pařezu, aby jsi to nebusel tahat na hrbu zpátky :lol: :lol: :lol:
A šéfe, vymaž jedno moje foto, myslím, že jsem tam 2x, tuto čest nacháváme přece jen vůdci Pancerovi, dej mu pámbů věčnou slávu!
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Jakubčovice, okr. Opava, FW 190

Příspěvek od msf »

Pote znamena po spolecnem nalezu!!! Akce jen spolecne, ale byl to krasny sen, my dva vpredu, urcujem smer pochodu,za nami dva lepsti slave s detektory machajici na nas povel nad krasnymi pasekami plnych malin a za nimi dichtiva armada kuliu s lopatami, motykami a hrabemi vzdy pripravenymi na jasny povel Einz Zwei, jeb do zeme:)).
U auta by se seradili do dvojstupu a pro jistotu pred behem za vozem domu bychom je ojeli detektorem, zda neco neotocili.
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“