Javorový, okr. F.Místek, pp. He 111

Fly archeology
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Javorový, okr. F.Místek, pp. He 111

Příspěvek od jkmineral »

zajímvá je informace, že den nato napadl první sníh. Otázkou je, zda je to zaznamenáno v nějakých meteorologických análech a zda by to mohlo potvrdit datum dopadu. Proto jsme odeslali všeobecný dotaz na Český hydromereorologický ústav. V případě, že tam někdo má známosti, dejte vědět ;-)
Bez názvu 1 kopie.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
psiki
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 11. dub 2013 20:05:19

Re: Javorový, okr. F.Místek, pp. He 111

Příspěvek od psiki »

Zdravím.
Pokud chcete hlášení o tom jaké bylo počasí za listopad v Beskydech. Tak je nejlepší asi kniha z Lysé hory, kde se dochovala civilní kniha hlášení o počasí a ta je uložena v ČHMÚ Ostravě Porubě a když jsem zpracovával hlášení o počasí při přeletech 15.USAAF přes Jeseníky v roce 44 do H.Slezska tak jsem i tuto knihu přifotil.
Pokud chcete kopii tak se mi ozvěte na email. Bez problémů pošlu kopii dané stránky. Zápisy jsou ve třech časech 7,00, 14,00 21,00h + průměr teploty + další doplňující údaje. Jen každý musí omluvit kvalitu kopie protože tam jsem to přefocoval ve sklepě a nebylo tam dostatečné osvětlení na tak velkou knihu. Sněhová vrstva je uváděna od 8.11.1944 a to 0,5cm.
Petr
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Javorový, okr. F.Místek, pp. He 111

Příspěvek od jkmineral »

Psiki nám poslal fotky meteorologických záznamů z Lysé hory, díky, potěšil jsi nás. Na základě Tvé zprávy je možno konstatovat, že je zcela možné, že polské stránky mohou mít pravdu a počítat s datumem dopadu cca 6. - 7. 11. 1944
44.11.Lysá horav Ab.jpg
44.11.Lysá horav Ab.jpg (32.25 KiB) Zobrazeno 2730 x
44.11.Lysá horav Ac.jpg
44.11.Lysá horav Ac.jpg (29.29 KiB) Zobrazeno 2730 x
Naposledy upravil(a) jkmineral dne pát 12. dub 2013 20:30:49, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Javorový, okr. F.Místek, pp. He 111

Příspěvek od jkmineral »

ještě bych chtěl doplnit výpověď pamětníka pana Brozdy z Řeky, kterou jsme zaznamenali s kolegou Petrem Slavíkem někdy v roce 2004: Koncem dubna 1945 ztratilo v mlze orientaci a dopadlo na Javorový, hořelo, 4-5 členů posádky bylo roztrháno, ruce a nohy visely na stromech ...
Protože jsme něměli jiné info o datumu dopadu, uváděli jsme 4/1945. Datum jsme na základě nových skutečností opravili na 11/1944.
Protože nebádáme ve vojenských archívech, tak se pravidelně stává, že informace, které získáme od pamětníků jsou mnohdy zkreslené. ;-)
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Javorový, okr. F.Místek, pp. He 111

Příspěvek od jkmineral »

dnes jsem jel okolo na hřiby / :) - nejel jsem cíleně, aby to pan Čech věděl :) / . Lokalita je stále plodná, na místě dopadu stále stovky slitků a drobných dílů, velké signály začínají tak 50-100m na obě strany, okolo dopadu jsou velké díly už vysbírané. Projel jsem to pomocí TM i do hloubky, některé místa vypadají zajímavě
IMG_3441.jpg
IMG_3440.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“