Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Fly archeology
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od jkmineral »

lokalita: Nořičí hora
Typ: pp. Ju 52
dat: 26.4.1944
posádka: ???
popis trasy: z Frenštátu do Trojanovic, kolem chaty Optimit do zákazu vjezdu asi 8 km až úplně na konec těsně pod vrchol, na ploše pro dřevo vpravo nahoru do svahu.
GPS: nemohu to podle mapy zaměřit
Dop.literatura: ???
Naposledy upravil(a) jkmineral dne sob 24. lis 2012 9:44:59, celkem upraveno 6 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Beskydy,Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od jkmineral »

Pamětník pan Kuřec: pád letadla viděl, druhý den se šli se školou na místo podívat, zahynulo 18 vojáků, dva přežili. Letadlo silně hořelo, převážná část je roztavena do slitků. Přesto jsme nalezli štítky z přístrojů, nějaké nosníky a malou značenou tlakovou láhev, padákové přezky, německé Pf a polské Gr.
Snímek 036.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
cotojetohle
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1491
Registrován: ned 07. bře 2010 13:30:23

Re: Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od cotojetohle »

to mám za fabrikou:-)))))))))Budu chodit po robotě sbírat Tante Ju 8-)
50% dělá štěstí
30%chodit,chodit,chodit,
10%lokalita
6%práce s klackem
4%detektor
Uživatelský avatar
jan vladar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: sob 05. lis 2011 21:47:08

Re: Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od jan vladar »

Dobrý den,
to bude asi Ju 52 wnr. 501173 "DI+RK" od Transportgeschwader 4, četnické hlášení uvádí skutečně 16 mrtvých a 2 těžce zraněné, ale německý Verlust pouze 4 osoby (asi posádku). Všichni pohřbeni ve Valaškém Meziříčí.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od jkmineral »

Dnes jsme po 11 letech opět navštívili tuto lokalitu. Božské počasí, skvělý výlet. Lokalita je silně prohledaná, ale stále plodná. Našli jsme zbytky vlnitých plechů, dvě krytky z trupu letounu, snad po očištění tam budou značky, hliníkový ciferník z nějakého přístroje, železné a hliníkové díly, nějaké nýtované spoje .....
Snímek 122.jpg
Snímek 125.jpg
Snímek 119.jpg
Snímek 121.jpg
Snímek 120.jpg
Snímek 118.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od jkmineral »

Pánové neskutečná náhoda: před 11 lety, když jsme tu lokalitu se Slavíkem zaměřovali, jsme nedaleko místa potkali turistu, který nám podal podrobné info o dopadu, dle kterých jsme letoun nalezli a později nám věnoval kus plechu, který měl doma. Od té doby jsme zde nebyli. Dnes přicházíme k místu dopadu a ze svahu se řítí člověk se slovy:"Pokud hledáte ten letoun, je to tady nahoře ..." a já říkám, "Já vím, už jsme zde byli před 10ti lety ...já jsem JKM, čili Jiří Kolář" Dotyčný pán je rozzářil : " Jiří Kolář? No já vás znám! Před 10ti lety jsem Vám to ukázal, když jste tady bloudili!"
Pavel lokalitu pravidelně navštěvuje, během 10ti let vypátral fantastické informace o dopadu, čili přesné datum, kolik zahynulo a přežilo osazenstva stroje, jak postupovaly odklízecí práce, co se našlo v okolí za předměty ... přislíbil, že nám to zde sdělí. Vybudoval křížek na místě dopadu a po dešti sbírá díly , které zde u křížku nechává. Také my, vše, kromě těch dvou krytek jsme zde zanechali ...
Snímek 117.jpg
Naposledy upravil(a) jkmineral dne sob 10. lis 2012 22:08:21, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
cotojetohle
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1491
Registrován: ned 07. bře 2010 13:30:23

Re: Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od cotojetohle »

Fakt náhoda!!!!!!Už se stáváš legendou Jura
50% dělá štěstí
30%chodit,chodit,chodit,
10%lokalita
6%práce s klackem
4%detektor
Uživatelský avatar
smolik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: úte 03. črc 2012 12:22:57

Re: Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od smolik »

Ahoj lidi take jsem mel stesti a na dane lokalite jsem nalezl presku z opasku. Podle dostupnych informaci jednoho stryce jsem se dovedel ze zahynuli pouze 3 osoby ? Udajne 2 mrtve on sam svazel na voze z Norici dolu za doprovodu nemcu, ten 3, strelec byl v zadni casti letounu pri dopadu na zem byl udajne roztrhan a co znej zbylo tak pohrbili na miste. Take vypravel ze museli zakopat nejake bedny z munici a zbrane??? O dalsich osobach nic nemluvil ale v Ondrejniku je take jedno letadlo jestli tam nebylo vce lidi, za ty leta se to mohlo nejak pomichat. Stryc povidal ze za vyzrazeni ceho koliv byla sibenice!!! Strejda je jiz 12 let po smrti..... smolik
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od jkmineral »

Pavel nám na lokalitě sdělil: O tento případ se léta zajímám, je to moje srdeční záležitost. Zjistil jsem, že letoun havaroval 26.4.1944, celkem 18 pasažérů a členů posádky, 2 přežili a byli odvezeni k ošetření do hospody Na šenku, zde jeden na těžké popálení zemřel.
Hospoda "Na šenku" dodnes existuje, je těsně pod Nořiččí horou,dnes je zde Western saloon.
Bohužel jsem si špatně zapsal data a na Pavla jsem ztratil kontakt.
http://www.edb.cz/tMap.aspx?L=CZ&crc=74186
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
šahin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1071
Registrován: sob 16. dub 2011 20:48:31

Re: Beskydy, Nořičí hora, pp. Ju-52

Příspěvek od šahin »

Dobrá práca, Jirko! :clap:
Pokiaľ dýcham, dúfam. Rutus Argo, Rutus Optima, Minelab Pro Find 25
Člen SILESIA HUNTERS
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“