Chuchelná 31.března 1945

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
jan vladar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: sob 05. lis 2011 21:47:08

Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od jan vladar »

"Jedním z rozhodujících dnů v následném vývoji situace byla bílá sobota 31. března 1945. Toho dne konečně padla Ratiboř a do bojů o Chuchelnou zasáhly svazy bombardovacího letectva angloamerické armády, které přiletěly bombardovat chuchelenskou továrnu. Tyto svazy obvykle létaly k akcím na našem území až z Itálie a pravděpodobně tomu tak bylo i nyní. Nálet byl avízován na poslední chvíli a část lidí, shromážděná v kostele sv. Kříže, již nestačila utéci, snad se domnívala, že kostel jako sídlo Boha je ochrání. Asi 50 lidí se narychlo ukrylo v sousedním domě byvalé školy. Příslušníci 97.divize horských myslivců stříleli po letadlech ze svých zbraní a zasáhly proti nim také německé stíhačky. Dvě útočící letadla typu Los Angeles byla sestřelena - jedno dopadlo na kopci směrem ke Strahovicím, druhé na Brůdku poblíže Kobeřic. Náletu se však napodařilo zabránit."
Štěpán, Václav: Dějiny obce Chuchelné 1349-2009, Opava 2009
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od msf »

Podivejme, dobre info.
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od messer »

Samozřejmě se nejednalo o spojenecký nálet, ale o vícero bombardovacích formací Pe-2 2.LA-byla bombardována přinejmenším PÍŠŤ, BĚLÁ a CHUCHELNÁ. Přičemž v tomto prostoru skutečně rusové postrádají dvě sestřelené Pe-2-jednu flakem a druhou stíhači, z každé posádky dva letci padli a jeden byl zajat.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od jkmineral »

to není daleko, někdy bychom tam v s msf mohli zajet ověřit informace ;-)
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od msf »

S Chuti a Spolu:)))
Msf bude zitra zpet, malo to fouka, pomala plavba, letadlo to jisti. Ozvu se Ti zitra v podvecer, jsem jeste na jihu, Na Prajske mame dost kontaktu:))), mozna se jedna o pamatny nalet rusu na alej do Piste na H narozeniny.
Uživatelský avatar
kubaj
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: úte 29. kvě 2012 15:28:43
Bydliště: Opavsko

Re: Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od kubaj »

Můžu vás tam dovést. Ty lokality mám proběhnuté x krát.
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od messer »

Zdravím,
tak to je vyborná zpráva. Mohou zde být vystaveny i nějaké nálezy? Rád bych sa na ta místa podíval, bohužel to ted nejde, mám to trochu z ruky, snad později, ale věřím že JKM a MSF si najdou čas.
Trochu mě zaráží typ bombardéru uvedený v kronice-Los Angeles. Mohlo by to být záměna s Bostonem, nicméně A-20 321.BAD toho dne drželi pouze bojovou pohotost, vůbec nelítali z důvodu překročení limitu paliva.Navíc 8.VA toho dne něměla žádné ztráty a u 2.VA Bostony nebyly.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od jkmineral »

Kubaji, oba dopady jsi zaměřil ? Napiš pohotovostní telefon, možná v neděli, já mám čas, uvidíme co Msf.
To MSF: sakra, hoši píšou 31.3. , víš vůbec kdy měl Áda narozeniny ?
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Newfoundlander
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 111
Registrován: sob 24. bře 2012 11:25:04
Bydliště: Hlučín - Bobrovníky

Re: Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od Newfoundlander »

Čauki chlapi, pokud se ta výprava domluví na neděli, měl bych zájem se k Vám přidat.
Jinak jsem Jarda z Hlučína - Bobrovníky.

Dále bych Vás poprosil o identifikaci nálezu, jde pravděpodobně o nějakou nádrž z letadla.
Už jsem psal messerovi, tak kdo bude rychlejší ?
Přílohy
DSCI0215.JPG
DSCI0217.JPG
DSCI0218.JPG
DSCI0219.JPG
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Chuchelná 31.března 1945

Příspěvek od jkmineral »

Pánové, moje maličkost Jkm a kolega Msf vyrážíme tedy v neděli v 9,00 z OV, v Hlučíně budeme v 9,30 takže Nwf tě naložíme na parkovišti u jezera u hospody. Já vezmu data co mám asi od 5ti letadel okolo Chuchle a pokud kolega Kubaj bude mít čas a sdělí, kde se sejdeme, bude to super.Jedeme za každého počasí, bo času na bádání je kur. málo ;-)
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“