Darkovičky, okr. Opava, nový objev Me 109

Fly archeology
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Darkovičky, okr. Opava, nový objev Me 109

Příspěvek od jkmineral »

Lokalita: Darkovičky
Typ stroje: asi Me 109
Datum: březen - duben 1945
Posádka: ???
Popis trasy: Z Hlučína jedeme na Darkovičky, po levé straně JZD a vodojem, odbočíme na polní cestu vpravo a zaparkujeme na ploše u hnojiště. Dáme se vlevo kolem lesa po poli, asi 200 m mineme posed a asi cca 100 m je místo nálezu asi 10 m od kraje lesa, dle kreslené mapky.
GPS: dodá Msf
Dop. literatura: zřejmě nebude
Naposledy upravil(a) jkmineral dne ned 13. zář 2015 22:41:11, celkem upraveno 5 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Darkovičky Me 109

Příspěvek od jkmineral »

Mapa:
mapa.jpg
mapka:
Snímek 504.jpg
Naposledy upravil(a) jkmineral dne ned 13. zář 2015 22:11:06, celkem upraveno 2 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Darkovičky, okr. Opava, asi Me 109

Příspěvek od jkmineral »

Švédík nám poslal foto plechu, který nalezl na jižní straně lesa, vlevo od posedu, skoro na rozhraní pole - les, umístili jsme jej mylně do lokality Darkovičky - IL2 Šinkarenko, na základě toho Messr zjistil, že je to z Me 109:
2l5_DQaOADs2KiryXeb6sQLuXS8IWpF3rv0pXE5irj4jalM-UjuXsQ59UIcaCVwTF5VonwE.jpeg
2l5_DQaOADs2KiryXeb6sQLuXS8IWpF3rv0pXE5irj4jalM-UjuXsQ59UIcaCVwTF5VonwE.jpeg (43.63 KiB) Zobrazeno 4162 x
Naposledy upravil(a) jkmineral dne ned 13. zář 2015 22:18:55, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
ew190
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: pon 02. čer 2014 20:11:45
Bydliště: Oderberg

Re: Darkovičky, okr. Opava, asi Me 109

Příspěvek od ew190 »

Zdar chlapi uz jste se tam byli mrknout? Jaky byl vysledek?
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Darkovičky, okr. Opava, asi Me 109

Příspěvek od jkmineral »

Bohužel jsme se nezúčastnili počátkem měsíce z časových důvodů průzkumu na místě, ale při dohledávce byl prý učiněn skvělý objev ! Jak naše tajná služba Msf/Jkm zjistila, na místě bylo dohledáno a z hloubky asi 2 m ručně vykopáno torzo podvozkové nohy a velký kus křídla Me 109. Foto máme, ale nemáme C v kolečku, abychom ho zde zveřejnili :(

Dnes 13.9. jsme s kamarády provedli letmý průzkum lokality. Dospěli jsme k názoru, že jižní bod není místo dopadu letounu. Terén je zde členitý, je zde linie okopů pro techniku a pěší sílu. Pokud zde dopadlo torzo Me, letoun zřejmě vybuchl ve vzduchu a trosky budou posety po celém lese. Pokud zde bylo torzo Me hozeno do zákopu, dopadl Me někde na poli a zemědělci se zbavili materiálu při orbě hozením na okraj lesa do terénní vlny.

Přesunuli jsme se na severní okraj lesa a podařilo se nalézt plech z údajného nouzového přistání IL 2. Prosíme Messra, aby plech omrknul a určil.

Dále jsme nalezli několik slibných signálů, jak v lese tak i na poli, bohužel z časových důvodů je kopneme
v nejbližší době. Ani fotky z terénu nemáme, bo jeden kokot foťák měl, ale baterky beztak prohajdal někde V Žitě, takže smůla.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Darkovičky, okr. Opava, nový objev Me 109

Příspěvek od jkmineral »

Skvělá zpráva: kolega Mrk našel v této lokalitě plech zde :
aaa.jpg
najde v garáži a příští týden pošle foto! Je to zřejmě v té neprůchodné lesní školce, nebo těsně vedle, kde je mnoho dalších slibných signálů
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Darkovičky, okr. Opava, nový objev Me 109

Příspěvek od jkmineral »

plech kolegy Mrk:
aa.jpg
bb.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Darkovičky, okr. Opava, nový objev Me 109

Příspěvek od messer »

Plech kolegy Mrk je krytka ze sovětského letadla, s největší pravděpodobností z Il-2.
Potřeboval bych se na něj podívat zblízka, šlo by plech zapůjčit a dovézt na nějakou akci?
Jinak "doporučená literatura" bude, ale zatim by to bylo vaření z vody.
Uživatelský avatar
ew190
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: pon 02. čer 2014 20:11:45
Bydliště: Oderberg

Re: Darkovičky, okr. Opava, nový objev Me 109

Příspěvek od ew190 »

Jeste k tomuto tematu dle zakreslene mapky JKM je nejake info o pilotovi te 109? co se s nim mohlo stat? Vyskocil z horici masiny nebo v ni zahynul proc mne toto napadlo pri vcerejsim rozhovoru z pametnikem mi byl oznacen prostor kde by se mel nachazet hrob udajneho nemeckeho vojaka ktery pry byl dlouho po valce opecovavan mistnimi teprve pri kaceni a rekultivaci lesa byl zlikvidovan tedy povrchove misto bylo oznaceno jako u dubu ktery tam roste hned vedle lesni cesty prostor je nove vysazen stromky od pojizdneho vcelina lesni cestou smer Hlucin cca 200m na pravo dnes jeste skusim overit na miste napada mne totiz otazka zda se nemohlo jednat o pilota te 109 a ne o radoveho vojaka snad tam nejaky naznak najdu a pak se uvidi
Uživatelský avatar
ew190
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: pon 02. čer 2014 20:11:45
Bydliště: Oderberg

Re: Darkovičky, okr. Opava, nový objev Me 109

Příspěvek od ew190 »

Tak po vcerejsim pruzkumu lokality ktery bohuzel zatim nic noveho neprinesl pouze fakta o kterych jiz tady psal JKM v zakopu a na poli hned vedle spousta ulomku spaleneho hliniku jinak v podstate nic noveho dale teren zarostly a tezce pristupny dale od kraje lesa na poli take zatim zadne znamky nejakeho dopadu ovsem s ohledem na cas nebylo mozne pokracovat dale v sirsim okoli to mam naplanovano v prubehu pristiho tydne pokud tak maji naplanovano ostatni budu denne v dobe od 10 do 16 hod. volnya rad se zucastnim dalsiho pruzkumu staci jen info do me SZ na MSF mam tusim i kontakt na tel.tak zatim
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“