Vladislav II. - Drobné peníze grošového období

1471 - 1516
Uživatelský avatar
kacuro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 362
Registrován: sob 28. srp 2010 5:15:58

Re: Vladislav II. - Drobné peníze grošového období

Příspěvek od kacuro »

koiko píše:... středověk, ačkoliv je to relativní slovo, bo se středověk neustále posouvá.... v současné době myslím končí nástupem Habsburků.
středověk je pojem, který není časově jasně definován, diskuze na toto téma se vedou neustále, záleží na dohodě historiků ... navíc v každé části Evropy byl různý vývoj. Naše historiografie bere jako hranici středověku/novověku 30. letou válku
Uživatelský avatar
kovkop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: úte 20. pro 2011 19:15:06

Re: Vladislav II. - Drobné peníze grošového období

Příspěvek od kovkop »

Kdo poradí, je tohle normální? Má být stříbrný, ale tento je čisté Cu a ani stopa po stříbření.
IMG_6578.jpg
Když nemáš podplacené permoníky a skřítky je ti i ten nejlepší detík na hovno
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Vladislav II. - Drobné peníze grošového období

Příspěvek od Koiko »

Jedná se o tkzv. malý peníz o váze 0,36g ražené v Kutné Hoře s obsahem stříbra 0,18g. Může se v tomto případě jednat o dobové falsum, nebo to s tím množstvím stříbra přehnali a dali jen příměsy... :lol:
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Bigger
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 896
Registrován: ned 21. lis 2010 15:17:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav II. - Drobné peníze grošového období

Příspěvek od Bigger »

koiko píše:Jedná se o tkzv. malý peníz o váze 0,36g ražené v Kutné Hoře s obsahem stříbra 0,18g. Může se v tomto případě jednat o dobové falsum, nebo to s tím množstvím stříbra přehnali a dali jen příměsy... :lol:
Je to docela možné......asi jo......
Uživatelský avatar
LukeH2O
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pon 15. lis 2010 11:21:14

Re: Vladislav II. - Drobné peníze grošového období

Příspěvek od LukeH2O »

Malý peníz, neboli černý peníz je v pohodě. Kvůli malému obsahu stříbra docházelo postupně ke ztmavnutí až zčernání mince (od toho název černý peníz)...takže shrnutí: Mince je OK :-)
Uživatelský avatar
tenzor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: čtv 15. bře 2012 17:20:13

Re: Vladislav II. - Drobné peníze grošového období

Příspěvek od tenzor »

koiko píše:Jedná se o tkzv. malý peníz o váze 0,36g ražené v Kutné Hoře s obsahem stříbra 0,18g. Může se v tomto případě jednat o dobové falsum, nebo to s tím množstvím stříbra přehnali a dali jen příměsy... :lol:
Snad 18%, ne? :)
Obsah stříbra 0,18 gramu by byl 50% a to by byla lepší ryzost než u bílých penízů, skoro stejná jako u pražských grošů té doby.
Uživatelský avatar
tenzor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: čtv 15. bře 2012 17:20:13

Re: Vladislav II. - Drobné peníze grošového období

Příspěvek od tenzor »

LukeH2O píše:Malý peníz, neboli černý peníz je v pohodě. Kvůli malému obsahu stříbra docházelo postupně ke ztmavnutí až zčernání mince (od toho název černý peníz)...takže shrnutí: Mince je OK :-)
Je rozdíl mezi zčernalým stříbrem (resp. tady billonem) a zoxidovanou mědí s minimálními příměsemi.. tohle mi připadá spíš jako druhé, tj. buď dobové falsum nebo mince která o většinu stříbra přišla.
Nerad bych tedy kecal, tohle není můj obor, ale pár set černých penízů Vladislava a Ludvíka už jsem na aukcích i jinde viděl a nikdy nebyl stav takový jako tady.
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Vladislav II. - Drobné peníze grošového období

Příspěvek od Koiko »

Dlouho nikdo nic ..... tak je to na mě..
Přílohy
z guf .jpg
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Odpovědět

Zpět na „Vladislav II. Jagelonský“