Bohumín, okr.Karviná: Spitfire

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od jkmineral »

Drobné badatele snad potěší zveřejnění přepisu výpisu ztrát z ruského originálu, uložený v našem archívu.
Chceme tím ušetřit čas kolegům a současně tak zahájit pátrání po totožnosti osádek sestřelených strojů.
Snímek 325.jpg
Snímek 324.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od msf »

Slater : pls, proč tu je ten limit 2MB???? Kolega Maceks to taky asi proklel:)) Přiznám se, že mě to už několikrát odradilo sem dávat fotky, je to otrava něco extra upravovat. Technicky to přece není žádný problém a dneska je ta omezující velikost už spíš spodní hranice velikosti souboru.
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od msf »

Jiří, o důlních poklesech bych v lokaci pochyboval.Jednak je v těsné blízskosti jáma č. 5 a pak, východně od 5 se nikdy intenzivně netěžilo, už se to prostě nestihlo. Navíc naše sloje v daném dobývacím prostoru měly mocnost kolem 60 cm a často i méně. O okolí nejsou opravdu poklesy v řádu metrů, jak to známe na Karvinsku.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od jkmineral »

Beru to jako konstatování nezvratného faktu odborníka. S důlním poklesem tedy nemůžeme v dané lokalitě počítat. Je otázkou, zda je to přínos, nebo nikoli. Z hloubky 1,5 m bude vyzdvižení letounu dost problematické.
Pokud by byl v hloubce 5m, bylo by to technicky značně jednodušší.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od Slater »

msf: technicky to problém není, ale když to bylo na 5 MB tak jsme okamžitě zaplnili kapacitu.
Všichni si zvyknou, že ty fotky můžou dávat v plný velikosti a potom budem za tři měsíce plní.
A každé místo navíc něco stojí.

Zkusím zapátrat po nějakém modulu aby si fórum automaticky ty obrázky zmenšilo.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od jkmineral »

Pánové, měl jsem dojem, že zde byla mapa Cenia kde se LaS podařilo zakroužkovat další ověřený stroj cca 500 m od dopadu, kde momentálně provádíme výzkum. To jste z nějakého důvodu stáhli?
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
LaS
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: ned 04. pro 2011 8:56:30

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od LaS »

Ahoj Jirko,
ty fotky jsem smazal já ani nevím proč.A není to ověřený stroj jen mi to jako letadlo tvarem připadá,já nevím co to na té fotce je,to by chtělo origo fotku a zvětšit lupou.A jen ze zajímavosti mě vysvětli tu hloubku vyzdvižení?Dík
Přílohy
stichovice.png
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od jkmineral »

ten objekt na fotce je momentálně pod vodou, někteří pamětníci zde dislokují další dopad.
Pokud je těleso v 5m, upevníš k němu baky, nafoukneš je vzduchem, 1m3 = vztlak 1 tuna, což je dobrá pomoc.
V metru pod vodou makáš sám, asi tak ;-)
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Martas2411
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: pon 04. bře 2013 19:35:11
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od Martas2411 »

Dobrý den pánové,

Jsem tu nový a se zájmem zde sleduji vaši debatu a zvlášt o tomto případu,jelikož jsem z Bohumína a od mládí se zajímám o letectví a vůbec o 2.svět válku a samozřejmě též o letecké boje zde na Ostravsku.

Asi před 2 lety jsem si v antikvariátu koupil knihu od Karla Jiříka s názvem Osvobození Ostravy ve světle vzpomínek a kronik,která byla vydána v roce 1965.V této knize jsem narazil na výpověd jednoho pamětníka,který vzpomínána dubnové boje na ostravském nebi.Na straně 137.se doslova píše-

Asi ke třetí hodině odpolední došlo v prostoru nad jámou František k vzdušnému boji tří letadel.Jeden sovětský letoun byl zasažen.Vzňal se .Letec se zachránil seskokem.Hořící letadlo se zřítilo v prostoru mezi Hrušovem a Heřmanicemi.

Napadá mě ,že Hrušov a zvlášt Heřmanice jsou coby kamenem dohodil od Rychvaldu.Možná že by to mohlo být jedno éro z těch dvou.Nebo našli se nějaké trosky v tomto ostravském prostoru?
Akorát mi nesedí to datum.Pamětník uvádí tento souboj na 30.dubna 1945. :cry:
Ale to bude asi jiný případ.
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Bohumín, okr.Karviná: Spitfire? Hurricane?

Příspěvek od msf »

Podle všeho zde uvedeného kolego se jedná o dopad v Muglinově. Prostor pro bádání je otevřen, večkeré indicie jsou zde již uvedeny. Lovu zdar!
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“