Mince proof - vada kapsle?

Numismatic
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michalizer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: stř 29. srp 2018 19:14:11

Mince proof - vada kapsle?

Příspěvek od Michalizer »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na jednu věc. Koupila jsem si sadu stříbrných mincí v kvalitě proof ražené 2017 ČM. Kupovala jsem od smluvního partnera ČM (ČM již neměla celou sadu). Na jedné z nich jsem si všimla šmouhy (pokusila jsem se ji vyfotit, rozměr mince 37mm). Je vidět, že šmouha je na kapsli a nikoli na minci, protože se v minci pod úhlem zrcadlí. Další věc je drobounké smítko za hlavou Alžběty.
Chci se zeptat, jak se na tyto "vady" pohlíží? Měla bych si říct o výměnu? Mince už je nějaký ten měsíc vyražená a zdá se jinak v pořádku (nečerná atd.). U dříve koupených mincí jsem se s tím nesetkala.
Jsem sice jen nadšenec začátečník, co má rád technické motivy a na zhodnocení zas tak nehledím, jako spíš na to, že se mi mince líbí, ale nechci kupovat zmetek. Do kapsle jsem samozřejmě nijak nezasahovala, pouze jsem ji zkusila přetřít hadříkem na optiku.
Předem děkuji za info.
Přílohy
IMG_20180829_195747.jpg
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Mince proof - vada kapsle?

Příspěvek od Koiko »

Podle toho, jak to popisujete bych mohl napsat za sebe tolik: Pokud je kapsle škráblá z venku, řeknou, že je to od Vás, pokud zevnitř - je to věc diskutabilní. Každopádně u mince - platila jste kvalitu a ta mince má vadu - osobně bych ji reklamoval, bo ta mince nesplňuje nároky PROOF. Každopádně minci nezkoušet vyndat z kapsle. Pokud na ni sáhnete, otisk bude patrný a mikroskopická část kyselého potu zanechá otisk.
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Michalizer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: stř 29. srp 2018 19:14:11

Re: Mince proof - vada kapsle?

Příspěvek od Michalizer »

Děkuji za odpověď. Máte pravdu. S mincí jsem se stavila v prodejně ČM, kde mi potvrdili, že se skutečně jedná o zmetek a mám jej vyměnit. Už je poslaná zpět. S obchodem byla rozumná domluva po telefonu, tak snad mi dojde příští týden druhá :)
Odpovědět

Zpět na „Numismatika“