Nože, lžíce, vidličky

Knifes, spoons, forks
Odpovědět
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od jkmineral »

Sehnal jsem super informace o stříbrných lžičkách, puncy, značky a seznamy mistrů, a na 300 fotek lžiček.
Skripta buď mohu nechat nahlédnout, nebo se mohu pokusit určit období a výrobce. Pokud budete chtít něco určit, překreslete zřetelně puncy a značky na papír, přiložte k tomu lžičku a foto sem zašlete .
Uvidíme, co se dá dělat.
Běžné dotazy pište na jkmineral@seznam.cz , předmět napište vždy: Lžičky ... /spamy nečtu/ nebo do tlachárny, ať toto specializované téma nezabordelíme blbejma připomínkama ! Lžičkám zdar a
stříbrným zvlášť !
Přílohy
lžičky1.jpg
lžičky2.jpg
lžičky3.jpg
lžičky4.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od Koiko »

Ahoj jsem rád, že je tu toto téma....
To, co vám chci ukázat asi stříbro nebude, ale pro potěchu oka ....
v puncu je myslím vyraženo Sandrik ?? No, čas vánoc a ty motivy ....
Jak staré to může být ?? Novodobé ?! Je to alpaka, nebo něco jiného ??
P1060312.JPG
PC220003.JPG
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
jezero
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1079
Registrován: ned 03. led 2010 22:32:45

Re: Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od jezero »

jkmineral :
proč sem ty puncy a značka mistrů nedáš ? Myslím že by to většina uvítala.
Uživatelský avatar
kacuro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 362
Registrován: sob 28. srp 2010 5:15:58

Re: Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od kacuro »

jezero píše:jkmineral :
proč sem ty puncy a značka mistrů nedáš ? Myslím že by to většina uvítala.
protože si chce zachovat know-how pro sebe a být za vidličkového odborníka :lol:
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od jkmineral »

chlapci, je toho 300 stran, odborník ze mne bude asi těžko, ale oceňte snahu. S určením tady může pomoci každý.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne ned 02. led 2011 16:15:55, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od jkmineral »

KOIKO : PŘÍBOR RYBÍ PŘEDKLÁDACÍ PRO ŠEST OSOB V ETUI Lžíce s hlubokým vejčitým listem, rukojeť úzká , ke konci rozšířená do čtyřlistu, s tlačeným dekorem listů a palic puškvorce a stylizované ryby. Vidlička čtyřzubá, dekor i tvar rukojeti shodný. Nůž se širokou čepelí a zkosenou špičkou, dekor shodný. Vidlička na rybu čtyřzubá, lopatkovitá. Nůž na rybu široký lopatkovitý. Dekor i tvar shodný. Výrobce: Sandrik Mikulášovice. Historie: I.Rösler založil továrnu na nože v r. 1794, po roce 48 znárodněno, výroba nožů = Sandrik, kanc.potřeby = Kooh-I-Noor, v roce 1955 oba závody sloučeny do n.p. Mikov. Dnes vytunelováno, oběkty zdevastovány, po r. 1995 se privatizovaný podnik zabývá výrobou nožů, 25 - 45 zaměstnanců - podle zakázek. Dle značky se jedná o alpaku, text SANDRIK A.S. znamená Sandrik Alůpaka Silver, Materiál bude tedy ušlechtilá slitina na bázi mědi. Značka odpovídá období 1918 - 1940. Bádej doma, kdy se příbory u Vás objevily. Oslovil jsem současného výrobce Mikov a.s., aby mi zaslal podrobnou historii značky, pak upřesním dataci . 2.1.2011 se ozval pan Bezdek Miroslav z Mikovu, že nedisponují žádným archívem.
Naposledy upravil(a) jkmineral dne pát 08. úno 2013 20:16:12, celkem upraveno 7 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2251
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od Slater »

ty fotky byla moje chyba už jsem to napravil
Uživatelský avatar
Koiko
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 13895
Registrován: pát 08. říj 2010 11:59:01
Bydliště: Teplitz stadt

Re: Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od Koiko »

:shock: :shock: :shock: vyčerpávající, čumím. je to u nás v rodině od války. Děkuji
Koiko 小池富夫 znovunarozen 21.12.2019
XP Deus 22 cm HF RCWS4 CZ
XP MI-6
Uživatelský avatar
Gawert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3184
Registrován: pon 16. srp 2010 21:19:36

Re: Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od Gawert »

Taky přidám nějaké značky na určení, je to nejspíš alpaka.
Přílohy
lži kopie.jpg
lži2 kopie.jpg
GM4PRO, Nokta Velox One
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Nože, lžíce, vidličky

Příspěvek od jkmineral »

Pánové, zřejmě jsem si ukousl příliš velké sousto, téma lžičky je až příliš obsáhlé. Pokud tedy někdo máte nějaké info, prosím, směle mne doplňte. Je skvělé, že toto vlákno se dá upravovat, takže postupně budu tento příspěvek doplňovat o nově získané informace. Současně mažu všechny moje uštěpačné poznámky a nahrazuji je smajlíkem, pokud se bude administrátorovi chtít, ať je laskavě smázne, dík.
Předpokládám, že se jedná o dva samostatné kusy, pokud je to jeden kus, je všechno jinak.
Foto č. 1 , zřejmě lžíce, obsahuje dvě značky, korunku a logo mě neznámého výrobce. Korunka je zřejmě součástí značky. Pokud by byla na čepeli nože, jednalo by se o samostatnou nožířskou značku, která je skoro nedohledatelná. Značka obsahuje počáteční písmena výrobce JR + nápis Prag. Z toho je možno usuzovat, že lžíce byla vyrobena do roku 1938. V 1938 - 45 byly používány ve válečné výrobě kódy, po roce 45 by si nikdo do značky nedovolil dát něm. nápis. Materiál nebude alpaka, dle tmavých skvrn se jedná o slitinu mědi elektrolyticky pokovovanou. Elektrolytické pokovování se zavádí až po roce 1840. Koncem 19 stol. zejména v Praze, bylo množství drobných výrobců, po roce 1910 s rozvojem sériové výroby většina postupně zaniká. Dovoluji si tedy zařadit vznik lžíce +- na konec 19.stol až dvacátá léta 20. stol. Pošli celk.foto na jkmineral@seznam.cz, možná podle tvaru zúžíme datum výroby.
Foto č. 2 je jednoduchá záležitost. Jedná se o výrobek BMF - Berndorfer Matallwaarenfabrik Artur Krupp a.g., Berndorf, Austria. Materiál je alpaka, byla vyvinuta v r. 1823, pův. název Argentan, později Neusilber, nakonec obchodní název Alpacca. Slitina imitující stříbro obsahuje 30-50% Ni, 45-70% Cu, 8-45% Zn, někdy stopové množství Pb, Sn i Fe. skvěle se hodí k elektrolytickému pokovování, zejména k postříbření. V letech 1880-1881 neměla značka uvnitř kruhu dělící tečky. Tvá značka je z let 1891-1930, ovál má rozměry 3,6x4,6 mm horizontální tečky rozdělují nápis, medvědovi jde vidět jedno ucho. Pokud by byl ovál 4,5x6,5 mm, medvědovi by byly vidět dvě uši , byl by tlustší, jednalo by se o značku 1930-1938. Válečná produkce byla označována kódem
"be ", mimo jiné produkovala příbory SS. V roce 45 byl závod demontován a jako vál. kořist odvezen do Ruska. V padesátých letech byl provoz obnoven. Předmět nese stopy povrchové úpravy, přikláním se k tomu, že byl postříbřen. Koncem 20. let 19.stol byly zavedeny dodatečné značky v kosočtverci, BMF ASI + ASII, Berndorf Alpacca Silber, byly doplněny o dvě číslené značky ve čtverečku, první značí sílu postříbření, druhá obsah stříbra v povrchové vrstvě. Ty je tam nemáš, pokud je tedy povrchová vrstva stříbro a přihlédnu k raženému nápisu před a za oválem , dovolím si tedy předmět zařadit do období poč. 20. stol. až -+ max.1920.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Odpovědět

Zpět na „Nože, lžíce, vidličky“