Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Fly archeology
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od jkmineral »

my jsme našli drobný Al šrot a zbytky pancéřování - jak jsme uvedli na fotkách
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
drachir1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 715
Registrován: pát 29. led 2010 9:53:28

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od drachir1 »

Ok díky za upřesnění.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od jkmineral »

v klidu bratři, asi přes pět kontaktů jsem se dozvěděl, že dopad tohoto stroje byl možná až 26.4., v tom případě by byla i posádka jiná :)
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
alešák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 27. pro 2012 16:10:36
Bydliště: Břeclav

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od alešák »

kromě Vás si všichni hrají na vlastním písku. Časy kdy se týmově spolupracovalo jsou definitivně pryč. Musíte počkat, až Suchdol o dopadu zveřejní vlastní článek a pak si data v pohodě opravíte :)
Uživatelský avatar
roman123
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 12. srp 2012 23:11:30

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od roman123 »

alesak,len upresnim,clanok mozno bude ,ak suchdolakom udaje doda rado frait.
Uživatelský avatar
alešák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 27. pro 2012 16:10:36
Bydliště: Břeclav

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od alešák »

aha, tak to asi nic, bo Rado už tak 20 let píše knihu o dopadech, tak v příštím životě, až vyjde, si to hoši tady opraví :) :) :)
Uživatelský avatar
roman123
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 12. srp 2012 23:11:30

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od roman123 »

???asi si trochu mimo....https://degart.webnode.sk/products/rumu ... lovenskom/
a to, ze ho suchdolaci vo svojom "vyskume" neuvadzaju je ich vec /egoizmus../.bez neho a jeho kontaktov by niektore era neurcili nikdy.
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od messer »

Všem magorům do eroplánů. Nedá mi to a pokusím se reagovat na některé komentáře, které jsou někdy vcelku zábavné, někdy člověk trochu nechápe.
jkmineral píše:v klidu bratři, asi přes pět kontaktů jsem se dozvěděl, že dopad tohoto stroje byl možná až 26.4., v tom případě by byla i posádka jiná :)
Hm, tamtamy duní, bu´d v klidu, milé jkm, nic ve zlém, ale máš to špatně úplně všechno-jak datum(24.4. široko daleko nespadlo nic s rudou hvězdou), tak posádku-nikdy taková nexistovala.
alešák píše:kromě Vás si všichni hrají na vlastním písku. Časy kdy se týmově spolupracovalo jsou definitivně pryč. Musíte počkat, až Suchdol o dopadu zveřejní vlastní článek a pak si data v pohodě opravíte :)

ad. hraní si na vlastním písečku. Každá hra ma svoje pravidla, zpravidla nejvíce řvou ti, co nedělají nic nebo velmi málo. Případně mají "zaručené" neověřené informace ve stylu jpp.
ad. týmová spolupráce a "staré zlaté časy"-uve´d konkrétní případ z minulosti. A jak víš, že se týmově nespolupracuje? Co si představuješ pod pojmem spolupráce.
ad. článek-nevím proč by Suchdol nebo někdo jiný nemohl prezentovat výsledky svého výzkumu. Každý má tu možnost být v "doporučené literatuře".
alešák píše:aha, tak to asi nic, bo Rado už tak 20 let píše knihu o dopadech, tak v příštím životě, až vyjde, si to hoši tady opraví :) :) :)
Trochu faktů: Honzovi Mahrovi trvaly "Vzpomínky na neznámé letce" 15 let. Rusy jsme s Honzou začaly dělat přibližně v r. 2009, přičemž on zpracovával jižní Moravu, já sever . To je necelých 11 let. Aby se však objasnily jednotlivé případy rusů jenom v základě-datum, typ, osud posádky- je nutno neřešit to od stolu, ale jít do terénu. Výzkum rusů je oproti amíkům o level težší a bez letecké archeologie se většinou neobejde. Je to nejenom o způsobu vedení letecké války, počtu nasazení, ztrátách, ale i přístupnosti archívů a jejich dochovanosti. Dále bylo nutno navázat spolupráci i se severními sousedy- jenom u polských bratrů jsem se spolu s kolegy v posledních létech zúčastnil nebo podílel na vyřešení více než 12 případů. Důvod je jednoduchý- protože ne všechny registrované dopady lze ztotožnit s konkrétní ztrátou(taky z důvodu viz. níže) , je nutné přistoupit k vylučovací metodě. Zkrátka je to běh na dlouhou trať, přičemž na té trati místo aby ubývalo překážek, tak naopak-hlavně ze strany úřadů. Takže je to o času. A o spolupráci a pochopení. Ale jestli se nehodláš odebrat brzo na věčnost, tož se dočkáš. "Makáme na tom" :lol:
roman123 píše:alesak,len upresnim,clanok mozno bude ,ak suchdolakom udaje doda rado frait.
roman123 píše:???asi si trochu mimo....https://degart.webnode.sk/products/rumu ... lovenskom/
a to, ze ho suchdolaci vo svojom "vyskume" neuvadzaju je ich vec /egoizmus../.bez neho a jeho kontaktov by niektore era neurcili nikdy.
Zde bych chtěl Romane trochu opravit tvé názory. Ač došlo v minulosti se suchdoláky k nedorozuměním, časem se třecí plochy setřely. A to by v případě egoismu z jakékoliv strany asi nešlo. Není nad to si sednout a nad sklenkou dobrého moku si všechno vyříkat. Nikdo není dokonalý.
K otázce určení letadel - k tomu by v některých případech bez naší vzájemné spolupráce nikdy nedošlo. A bez pečlivého přístupu na poli letecké archeologie( a nejenom jí) ze strany suchdoláků. Tím myslím, když pominu veškerou administrativu (bez které to prostě nejde viz.viewtopic.php?f=84&t=5469 ) , tak se nebojím říct, rovněž jejich profesionální přístup jak k vyzdvižení fragmentů, tak jejich uložení, konzervaci a prezentaci atd.. Např. fragmenty letadel uložené v depozitu vedly v nedávné době k objasnění dalších případů. Chápeš ten rozdíl od několika kg "šrotu" "na benzín" a tímto přístupem?
To na malou skupinu "nadšenců-amaterů" , kteří to dělají za stávajících podmínek bez nároku na nějaký honorář, není zrovna málo, stačí se projít po muzeu a trochu se zamyslet.
Rovněž ne všechno se dá udělat, tak jak by mělo, aĺe většinou, dle mého názoru, je chyba někde jinde.
Ale v naších "souřadnicích" se úspěch neodpouští, klasika...

Aby nedošlo v budoucnu k nějakým omylům, nejsem členem Spolku přátel muzea v Suchdolu n.O.
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od jkmineral »

dík, datum a posádku z titulní strany jsem vymazal
Naposledy upravil(a) jkmineral dne pon 27. led 2020 14:53:56, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Horní Lhota, okr.Ostrava, IL-2

Příspěvek od jkmineral »

Nwf zjistil, že v kronice Horní Lhoty je zmíněný dopad letadla zapsán dne 26.4.1945 Nicméně datum dopadu doplním, až bude ověřeno i z jiných zdrojů, buď článkem Museum Suchdol, nebo až vyjde kniha Messra. Pokud tedy někdo nebádá v archívech a denních svodkách a chtěl by datum dopadu upřesnit. Ale alespoň jsme vyčetli, že pole je pana Dostála a jmenuje se na "Náplatkách" , my jsme uváděli název Na Platkách, který je uveden v knize Pod křídly je Ostrava. Tak vzhůru do terénu :)
letadlo.jpg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“