JG 77 letiště Eckersdorf (Jakartovice)

Fly archeology
Odpovědět
Uživatelský avatar
torkemado
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 44
Registrován: sob 04. úno 2012 21:48:51

JG 77 letiště Eckersdorf (Jakartovice)

Příspěvek od torkemado »

JG 77 Letiště Eckersdorf

letiště,které ke konci války využívala JG77.Přestože letiště narychlo zde vybudované mělo krátkou životnost,tak jako i jednotka , která zde působila krátce ,stala se tu jedna smrtelná nehoda včetně se zde uzavřel osud jednoho vojáka wehrmachtu , rodáka z nedalekého Jagerndorfu . Při lokalizaci letiště,jsem kontaktoval starousedlíky,kteří ještě žijí a podařilo se mě kontaktovat pána,který byl u obou událostí.Začnu smrtelnou nehodou Messerschmittu 109.Celou událost mě popsal takto.Jako kluk jsem pozoroval startující Messerschmitty, které vzlétaly a přistávaly na letišti.Jednou jsem ze svým starším bratrem jel s povozem pro brambory , které byly uskladněny v tzv.krechtech(hromadách) vedle cesty,která vedla podél letiště.V ten den foukal silný boční vítr, my jely po přístupové cestě podél letiště když tu na druhém konci letiště začal startovat Messerscmitty starující letouny jsem pozoroval.Jeden z Messerschmitů který vzlétal byl sfouknut větrem do boku , letoun letěl asi v pěti metrech,když se začal naklánět na levou stranu a padat k zemi .V náklonu nás s rachotem minul, zavadil křídlem o uskladněné brambory a dopadl nedaleko od nás na zem.Letoun začal okamžitě hořet pilot se snažil z něj dostat a volal na nás o pomoc. Z nedalekého lesíku začali přibíhat vojáci a křičeli na nás ať zalehnem , že letoun je plný munice.Během chvíle byl celý letoun v plamenech a pilotovy již nebylo pomoci,jeho poslední slova patřila rodině s kterou se loučil.Vojáci nás okamžitě vyvedli od místa nehody a spět jsem již nemohly jet stejnou cestou podél letiště a havarovaného Messerschmittu .Na můj dotaz zda neví jak bylo naloženo s ostatky pilota zda byl pohřben na místním hřbitově či odvezen řekl že neví ač v tý době dělal ministranta tak podle něj nebyl v Jakartovicích pochován.letiště jsme s kolegy postupně prohledali a je dost pravděpodobné že některé nálezy souvisí s nehodou onoho Messerschmittu.Pěkný nález se povedl kolegovi,který našel umělý horizont (Wendehorizont)se zachovalým výrobním číslem,objímkou sloužící k přichycení k přístroj. desce .Napájecí kabel včetně konektoru a pláště byl prvp. poškozen požárem.Domeček včetně gyromotorů byl vytržen s úchytů prvp.nárazem.Další nálezy jako statické vyvážení směrovky,přepážka vrtulového kuželu,snímače tlaku oleje,munice budu postupně přikládat.Místo dopadu je v současné době využíváno jako pole,tudíž jsem se nepouštěl do nějakého hlubšího průzkumu.Letoun se nacházel na povrchu,přesto se podařilo nalézt v místě dopadu ohořelý duralový plech,fragmenty munice ráže 30mm v blízkem okopu schránka s 30mm municí zničenou požárem včetně nábojového pásu a plno jiných nálezů souvisejících s činností této jednotky na tomto letišti toť zatím vše.Další informace o činnosti a letišti jsou vítány ....,
Přílohy
P1010270.JPG
Umělý horizont má Gerat- Nr 187-249A2 Werk-Nr 33005
Umělý horizont má Gerat- Nr 187-249A2 Werk-Nr 33005
Statické vyvážení směrovky
Statické vyvážení směrovky
Statické vyvážení směrovky
Statické vyvážení směrovky
přepážka vrtulového kuželu
přepážka vrtulového kuželu
PICT0005d.JPG (70.3 KiB) Zobrazeno 1736 x
přepážka vrtulového kuželu
přepážka vrtulového kuželu
Naposledy upravil(a) torkemado dne stř 08. úno 2012 19:52:37, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: JG 77 letiště Eckersdorf (Jakartovice)

Příspěvek od msf »

Super, ja jsem po tom letisti patral prozatim jen na mape:))))
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“