Ostrava Hulváky, IL-2

Fly archeology
Uživatelský avatar
miroslav.chylek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: stř 12. lis 2014 16:54:11

Re: Ostrava Hulváky, IL-2

Příspěvek od miroslav.chylek »

moje matka Marie Chýlková , viděla Ovčinikova mrtvého , letadlo bylo zabořeno do země ale on nebyl poškozen , bylo zabořeno jen špici letadla s motorem ,, kryt kabiny byl pryč , její otec Josef hrubý , který se se svou skupinou utkal s wermachtem a zbytky SS z dusíkaren na dnešní Koksovně Šverma organizoval odvoz mrtvého Ovčinikova , púodobně jako asi 300 rudoarmějců kteří padli při dobývaní kopečku nad Benátkami , i zákopech protože došlo na ruční granáty a bajonety . Co od dědy vím byla tam dvě postavení těžkých kulometů a trestní rota , v okamžiku kdy se podařilo za pomoci rudé armády zajistit šachtu a dusíkárny a zastřelili odpalovací komando , spolu s dalšími se proplížili úvozem, uzkolejné trati na Hulvacký kopec zezadu a němce od kulometu postříleli. Ovčinikovo letadlo již bylo na zemi. Od 14 hodin , kdy tato část byla vyčištěna zasedal staný soud a by\li pověšeni esesáci a gestapák v Vítkovic na Hlubinské Freolich. Od cca 10 hodin , lítalo v malé výšce další IL 2 kryté 2 stihačkami a veškerý provoz kolem letadla a na dněšní ulici Novoveské pacifikovala. Podle počítaných obětí zde byla letradly postřílena pěší jednotka wolksturmu cca 28 osob , a Hulvacký lesík a zákopové pásy byly opětovně odstřelovány letadly, posádka neměla kde ustoupit , tak bojovala do konce. esesáci podobně jako ve Vítkovicích byli na místě stříleni. Po osvobození se zákopy i mnohdy s mrtvými pouze zasypaly ,., to dělali Němci pod dohledem RG. Protože letadlo Il 2 bylo sestřeleno , již 29 . dubna pilota skrývali místní v zahradním domečku , kousek od dněšního vstupu do Vítkovic . Měl jsem fotky postavení 2 flak 88 v místech Rutkers ve Vítkovicích při ulici u cementárny , kde je dodnes jeden zachován kryt pro obsluhu stáčírny , byla tam kolejová vlečka a je v těsné blízkosti plotu , dnešní Plzenské u Ferony přímo naproti, vstup při čelním pohledu vpravo je ale zasypán , později najdu odkaz všechny fortiikace ve Vítkovicích jsem popisoval a fotil ,.Moje matka i já dáváme k pomníčku min 2 x ročně květy ....mch
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Ostrava Hulváky, IL-2

Příspěvek od jkmineral »

ano, těsně v okolí plotu za Feronou jsou okopy, v prvním kole dost hluché, snad by stálo za to provést hloubkovou sondu. V lesíku na křižovatce U vodárny / část je ho oplocena/ a za střelnicí jsou okopy prohledané ho hloubky, při čištění Hulváckého lesíka tam pyrotechnici naházeli inertní železný a mosazný šrot. Kromě toho je tam i dost navážky. Hulvácký lesík okolo koupaliště je čistý, pyrotechnici zde odvedli slušnou práci, co zapomněli, bylo dohledáno cca před 15ti lety. Část lesíka okolo pomníku má původní terén, kdysi to byl zřejmě park, spousta Ru a čs mincí, odznaky + další artefakty, ale z války ani mrně. Svah za pomníkem je zřejmě novodobá navážka ze stavby smyčky, žádný válečný šrot. Až dole začínaly nálezy 23mm z Il 2, ale dále jsou oplocené rybníčky, takže pas. Kdysi tam nějaký hoch, co má otce v rybářském sdružení, hledal s nulovým výsledkem.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
miroslav.chylek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: stř 12. lis 2014 16:54:11

Re: Ostrava Hulváky, IL-2

Příspěvek od miroslav.chylek »

Takže Pár omylů , Pokud chcete běhat s minohledačkami , dedektory ,

V místě smyčky jak mi matka sdělila kousek vedle dnešnich výhybek a v kole byli němci postřilení patrně letadly. na upatí kopce směrem k Chemičce jsou až na Sokjola zůmy Okopy , zde se to nmečistilo pouze se vytahovali rusové , kteří padli na poliu a kolem rybníků , pozor okopy ale byly cca 160 cm pod trenem a dnes k tomu 20 -30 cm návoz ,. hlína listi humus , takže pokud v místech okopů jste tak cca 200 cm dolů , pokud to nebyly střelecké.

Rutkerz naproti ferony , zde nic není to bylo po válce na rozdíl od hulváckého lesíka se smyčkou odvezeno , je pravda , že v místech Bedřišky a bývalého Koupalištrěc se nebojovalo , boje p
robíhaly\ po novoveské stará cesta pod Benátkami směrem na Fifejdy , a pouze na počátku , jak končil lesík , tak tam nebylo nic. Linie Fronty byla Vrátnice nemocnice Syllabova , Pískové doly trať tramvaje a k feroně a to do 17 hodin 3é dobna , po hulvaky smyčka kedcbyla tanková brigáda a gardisté , na hřišti Čechie hulváky kousek od Sokola Tůmy zasedal mimořádný stany soud a byla zde do 3 komandatura , na stroměch a plotech viseli němci....
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“