Německý letoun Havířov

Fly archeology
Uživatelský avatar
cotojetohle
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1491
Registrován: ned 07. bře 2010 13:30:23

Německý letoun Havířov

Příspěvek od cotojetohle »

Už sem o tom tuším povídal.
Věc se má tak.O dopadu neexistuje žádné svědectví.Na letoun přišel majitel pozemku při pracech na zahradě.Vyndal ze země části plechu a nějaký fragment pak volal SNB.S policií přijel i SNB fotograf pan. Zemánek/ ten mi to taky potvrdil/ .Začalo se hrabat ,jako že když to bude Rus tak tam bude pomník hrdinnému osvoboditeli ,a hromady vymazaných hlav z Národního výrobu tam budou tlačit slzu.Ale hned na jednom z prvních ulomků se našel Německý nápis a STOP.
Dál se nekopalo a vše se zahrnulo.
Zde mapa -přesnější místo nevím
http://www.mapy.cz/s/5AGN

Po přesném místě sem osobně nepátral.Ale p. Jaroslav Rusek ano.Je to bývalý ilustrátor Plastic Kits Revue a velký fanda Luftwaffe.Vím že když se o to zajímal mluvil s majitel pozemku, a ten ho poslal do.............
50% dělá štěstí
30%chodit,chodit,chodit,
10%lokalita
6%práce s klackem
4%detektor
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Německý letoun Havířov

Příspěvek od msf »

To ma byt v tom polygonu?
Bydli ( bydlel ) ten kolega ilustrator v Porube?
Uživatelský avatar
messer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 269
Registrován: čtv 13. říj 2011 19:37:24

Re: Německý letoun Havířov

Příspěvek od messer »

O tom jsem kdysi slyšel taky, prý Bf 110, ale proč nevim.
Jardu"Bubi" Ruska jsem dobře znal, do poloviny 90.let jsme se stýkali a to bydlel v Havířově.
Stálo by to za hřích, v te oblasti mám ruský nárok na Bf 109.
Kdysi byl na DW(tak kolem r.2005) i příspěvek na nějakou německou mašinu v okolí Havířova, pokud si dobře pamatuji, tož v nějaké oblasti, kde se to propadá, nemá někdo přesný odkaz na ten příspěvek?
Hledat na DW 7 roků dozadu sa mi nechce ;-)
Uživatelský avatar
cotojetohle
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1491
Registrován: ned 07. bře 2010 13:30:23

Re: Německý letoun Havířov

Příspěvek od cotojetohle »

Polygon to mi nic neříká.
Podle nepotvrzených řečí by to měl být vícemotorák.Jarda ještě v Havířově bydlí roky se živí jako pojištovák u lišky.On o tom věděl asi nejvíc.
Na kalištích co se propadaj mě napadá jiný případ a to Il-2.Z něj byl ještě v 70 letech vidět ocas,ale to už kdysi řešili kluci z Karviné.Lidi s klubu plast. modelářů p. Lazara.Tam někdo to bylo.Snad mezi Karvinou a Orlovou ,ale nic podrobnějšího nevím.
50% dělá štěstí
30%chodit,chodit,chodit,
10%lokalita
6%práce s klackem
4%detektor
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Německý letoun Havířov

Příspěvek od msf »

V mape mas oznacene 4 body, kdyz je spojis, rika se tomu polygon.
Polozim otazku jinak, je to mezi temi 4 body co mas v mape?
Zkus najit kontakt na toho p. Ruska, spojime se s nim a jdem na to.
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Německý letoun Havířov

Příspěvek od msf »

Mluvil jsem s p. Ruskem, bohuzel nic konkretniho nevi, nevi ani kde by to mohlo byt, jen mi rikal, ze v 80 letech opravdu neco vyhrabali vojaci pri odkryvani nejakeho ruskeho era ( IL2 asi? ) a pak to hned klasicky fasistu zahrabali. Zkusi jeste popatrat 8.prosince na nejake schuzce modelaru v Rychvalde, pak mu zavolam. Bezva komunikativni clovek. Skoda. Lokace je tim padem opravdu siroka, Sucha u Havirova ( Prostredni, Horni...).
Uživatelský avatar
cotojetohle
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1491
Registrován: ned 07. bře 2010 13:30:23

Re: Německý letoun Havířov

Příspěvek od cotojetohle »

Tak to mele jednou tak a pak tak......Ten prostor ukazoval sám.Jediná jistota bude záznam ve spisech SNB.
Sám říkal /je to tak 8-10 let že s majitelem pozemku mluvil/
No Němec tam někde je to je asi fakt.
50% dělá štěstí
30%chodit,chodit,chodit,
10%lokalita
6%práce s klackem
4%detektor
Uživatelský avatar
cotojetohle
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1491
Registrován: ned 07. bře 2010 13:30:23

Re: Německý letoun Havířov

Příspěvek od cotojetohle »

My sme s Jardou kdysi pracovali společně v jednom atelieru v budově Báňských staveb naproti tomu polygonu.A on o tom mluvil a místo ukazoval z okna.Tenkrát sem tam dělal s p.Luckým/to je ten co hledal na zakázku MpM tu me262 na Šumavě,o tom sem psal v diskuzi myslím/.Na žádné bližší zaměření,ale nedošlo.
Jako nejlepší cestu fakt vidím záznamy SNB.Můžu někdy zkusit napsat p. Zemánkovi,znám se s jeho synem.Třeba řekne místo.
Jinak Jarda je docela expert na Me 109 roky sbíral dokumentaci.Od kluků z Rychvaldu /ty taky znám skoro všechny/ se asi nic extra nedozvíme.
50% dělá štěstí
30%chodit,chodit,chodit,
10%lokalita
6%práce s klackem
4%detektor
Uživatelský avatar
msf
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1454
Registrován: pon 17. kvě 2010 19:45:46

Re: Německý letoun Havířov

Příspěvek od msf »

Zajit´se tam podivat muzem, o nic nejde, je to kousek. jen jsem skepticky k te lokalite, ty odkaliste me desi, podle me tam budou metry zavozu hlusiny a tim padem jsme....
Uživatelský avatar
ms7777
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: stř 24. kvě 2017 20:50:54

Re: Německý letoun Havířov

Příspěvek od ms7777 »

Vím poměrně přesně kde ten letoun leží, mluvil jsem před mnoha lety s tehdejším majitelem pozemku a dokonce byl ochoten tam ten vrak vykopat, ale pak změnil názor a už o tom nechtěl slyšet.
Podle jeho vyprávění to byl něm.Bf 110. Říkal mi, že letadlo mělo něm. kříže, dva motory dokonce se mu podařilo vykopat třílistou vrtuly.
Odpovědět

Zpět na „Letecká archeologie“