Dagmar má dotaz na ruskou lžíci

Knifes, spoons, forks
Odpovědět
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Dagmar má dotaz na ruskou lžíci

Příspěvek od jkmineral »

Dobrý večer, milý pane Koláři,

využívám Vaší neskonalé ochoty a zase prosím o Vaše vyjádření k této lžíci z Aukra - na rozdíl od prodávajícího si myslím, že je lžíce jen postříbřená (někde jsem četla - asi v jedné z Vašich odpovědí - že číslice v kroužku-tady je to 84- značí míru postříbření):
http://aukro.cz/krasna-starozitna-strib ... 11938.html

Děkuji předem za Vaši odpověď a těším se zvědavě na ni.

Dagmar Valečková
3386611938.jpeg
3386611938_1.jpeg
3386611938_2.jpeg
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Dagmar má dotaz na ruskou lžíci

Příspěvek od jkmineral »

Lze se domnívat, že prodávající má pravdu a lžíce bude zřjmě stříbrná.
Dle tvaru se jedná o typickou carskou ruskou lžíci, také punc se tváří jako úřední punc do roku 1917.

S nákupem bych byl obezřetný, pokud částka nepřesáhne 300 kč, koupi bych risknul. Nad 300 bych do toho nešel, protože předmět se jeví jako novoděl / padělek/

1.Pozlacení je na své stáří velmi zachovalé, rytina je netypická, připadá mi jako líbivý suvenýr.
2.Pravá strana puncovní značky je ostrá, 84 je výrazné, aby bylo vidět, že se jedná o stříbro 84 zolotniků,
levá strana je nečitelná, má tam být hlava, popřípadně značka st. dozoru lomená letopočtem,pokud je tam cokoli jiného, nebo jiný typ, není to státní punc a nikdo nemůže být napaden z padělání.
3. Lžíce váží 25 gramů, ale tento typ puncovní značky se používá pro zboží do 10 gr., nad 10 gr. je značka v oválu.
4. Levou značku výrobce ve čtverečku nemohu přečíst, HP,NR ... ? každopádně není uvedená v seznamech výrobců, ale toto není směrodatné, jsem amatér a třeba se mýlím.

cena carské stříbrné lžíce tohoto typu se pohybuje od cca 1000 kč nahoru
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Dagmar má dotaz na ruskou lžíci

Příspěvek od jkmineral »

Dnes jsem obdržel soukromou zprávu :

Zdravím tě pane kolego hledači.
Sem na tyhle stránky chodím jednou za čas a náhodou sem koukl na tohle téma.
Dost mě zamrzelo to co se tam píše. Ten prodejce jsem já a jsem i nálezce. Ta lžíčka ležela-a né vůbec sama v zemi 68 let, od doby kdy nás opustili naši sudetští spoluobčané.
Není to nic proti tobě, jenom v sobě cítím potřebu dát najevo, že to fakt není žádná levota. A omlouvám se za otravování. S pozdravem a ať se ti daří Franta
Naposledy upravil(a) jkmineral dne čtv 26. zář 2013 20:43:00, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
jkmineral
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2459
Registrován: ned 05. pro 2010 13:50:38

Re: Dagmar má dotaz na ruskou lžíci

Příspěvek od jkmineral »

Mě nezbývá nic jiného, než omluva. Snad polehčující okolnost, že jsem amatér, většinu artefaktů jsem neměl nikdy v ruce a vlastně se teoreticky zabývám jen určováním značek, které si hledám na netu nebo v literatuře.
Mnohdy střelím vedle, což tento případ potvrzuje. Mrzí mne, že jsem Tě poškodil.
Díky za Tvou zprávu, je přínosná pro můj výzkum, člověk musí být stále ve střehu a dobře si rozmyslet, než se k nějakému artefaktu vyjádří. Bohužel doba je taková, že se padělá vše, co se dá dobře prodat. Dále je třeba konstatovat, že my, badatelé , co se týče novodělů, jsme většinou už paranoidní a mnohé naše příspěvky tomu odpovídají.
Což tento případ jasně ukazuje.
Přeji Ti mnoho zajímavých nálezů, JKM
Naposledy upravil(a) jkmineral dne stř 16. črc 2014 16:06:36, celkem upraveno 1 x.
Mor na všechny hledače, kromě mne :)
Uživatelský avatar
Slater
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2252
Registrován: pát 25. pro 2009 10:22:55
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: Dagmar má dotaz na ruskou lžíci

Příspěvek od Slater »

Chápu, že Franty tento příspěvek určitě trochu poškozuje, jelikož kdo tomu nerozumí tak si může říct, že to asi bude padělek když se to domníváš ty.
Ale z druhé strany, nevidím, že by jsi psal, že to je s určitostí padělek nebo něco podobného. Popsal jsi tu lžíci a značky tak jak to vidíš ty a napsal jsi k tomu své domněnky.

Ale jinak si myslím, že jste oba rozumní lidé takže navzájem pochopíte jeden druhého ;-)
Uživatelský avatar
stator
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 221
Registrován: ned 20. led 2013 1:38:06

Re: Dagmar má dotaz na ruskou lžíci

Příspěvek od stator »

jkmineral
Myslím si, že sa nemáš za čo ospravedlňovať. Napísal si iba svoj subjektívny všeobecný pohľad na možné problémy. Brilantnou logikou poskytuješ informácie zadarmo, vo svojom voľnom čase záujemcom, ktorí inak zdarma informácie ťažko získavajú. To si treba vážiť.
Stator
Uživatelský avatar
ALEKS1959
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: pon 17. říj 2016 9:26:15

Re: Dagmar má dotaz na ruskou lžíci

Příspěvek od ALEKS1959 »

Staré téma.---Tato lžička není falešná,lžička kávová kulaté o hmotnosti více -10 g, mohla клеймиться тройником "pádlo". Viz odstavec-9.


Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Nože, lžíce, vidličky“